Cz IV – Jak wybrać odkurzacz – funkcje i rozwiązania

Minęły czasy, kiedy to działanie odkurzacza dawało się opisać zaledwie jednym słowem: zasysanie – ewentualnie pranie. Oczywiście dziś podstawowa funkcja odkurzacza jest ta sama, jednak dużo większą wagę przykłada się do komfortu odkurzania i „detali” takich jak hałas czy skuteczność. Większość producentów poświęca naprawdę duże pieniądze, by nadać odkurzaczom dodatkowe funkcje i możliwości.

Poniżej prezentujemy wybrane z nich. Kupując odkurzacz można spotkać się z tymi nazwami – warto wiedzieć co oznaczają poszczególne z nich.

Active Air Clean – nazwa stosowana przez Miele. Oznacza, że w odkurzaczu wykorzystywany jest wysokoskuteczny filtr powietrza, zawierający cząsteczki aktywnego węgla, które niwelują przykre zapachy.

Air Clean HEPA – system filtracyjny w urządzeniach marki Bosch. Składa się on z trzech elementów filtrujących: papierowego filtra, mikrofiltra ochrony silnika i filtra HEPA, umieszczonego na wylocie odkurzacza.

Automatyczna regulacja mocy – odkurzacz sam dopasowuje swoją moc do odkurzanej powierzchni. Dzięki jak najlepszemu wykorzystaniu mocy ssącej podnosi się efektywność odkurzania ale także optymalizuje się zużycie prądu. Podobne działanie ma Digital Auto – rozwiązanie spotykane w odkurzaczach marki Samsung. System elektroniczny przez cały czas kontroluje przepływ powietrza i w chwili wykrycia spadku ciśnienia zwiększa moc silnika. Regulacja mocy odbywać się może dodatkowo manualnie/mechanicznie – za pomocą suwaka lub pokrętła w korpusie odkurzacza lub elektronicznie – za pomocą przycisków.

Automatyczny zwijacz kabla – to już dziś prawie standard w odkurzaczach. Warto pamiętać, że jeśli szukamy małego, przenośnego odkurzacza, prawdopodobnie trudno będzie nam znaleźć taki model z automatycznym zwijaniem. Powód jest prosty – jeśli przewód ma być nawinięty na element wewnątrz odkurzacza to siłą rzeczy zwiększają się jego gabaryty. Zwijacz kabla spotykany jest w trzech postaciach: może to być zwijanie kabla już po skończonej pracy, tryb zwijania, który na bieżąco podczas odkurzania reguluje długość przewodu, tak że jest on ciągle lekko napięty; trzeci rodzaj zwijacza to taki, który inicjowany jest lekkim pociągnięciem przewodu.

Silent Air Technology – rozwiązanie stosowane przez Electrolux. Jest to specjalna technologia obniżająca emisję hałasów. Spotkać ją można w najnowszych odkurzaczach tej marki – najcichszych na rynku, naturalnie.

Wskaźnik zapełnienia worka – szeroko spotykane rozwiązanie. Użytkownik zostaje poinformowany o tym, że worek został zapełniony. Regularne usuwanie zanieczyszczeń sprawia, że nie ma efektu spadku mocy ssania. Wskaźnik spotykany jest najczęściej pod postacią diody, która zapala się sygnalizując zapełnienie worka.

Teleskopowa rura – rura, która umożliwia dopasowanie rur do wzrostu użytkownika. Dzięki regulacji nawet wysokie osoby mogę odpowiednio trzymać przegub rur bez konieczności pochylania się.

Miękkie kółka – kółka odkurzacza wykończone specjalną wytrzymała gumą, która nie rysuje powierzchni. Dodatkowo, manewrowanie odkurzaczem jest po prostu cichsze.

Zderzaki schodowe – stosowane w wielu odkurzaczach. Często spotykane tez pod nazwą gumowanych boków odkurzacza. Dzięki nim nie ma obaw, że odkurzacz w kontakcie z krawędzią ściany czy schodów zostanie uszkodzony. To samo zadanie spełnia listwa ochronna.

Ssawka magnetyczna – spotkać ją można u różnych producentów, gdzie ma różny nazwy np. Dust Magnet u Electroluxa (i pewne różnice w konstrukcji). Nie – nie jest to ssawka z wtopionym magnesem, jak sądzą niektórzy. Jest to po prostu ssawka o specjalnej konstrukcji, która umożliwia zasysanie także po bokach, dzięki czemu zanieczyszczenia po nie „odskakują” na boki. Siła ssania z boku szczotki zasysa je niczym magnes.

Zmywalny filtr – filtr, który można kilku-kilkunastokrotnie myć (płukać w letniej wodzie z małą ilością (lub bez, zależnie od zaleceń producenta) środka piorącego aż do chwili konieczności wymiany. Nazywany jest także filtrem wielokrotnego użytku. Pamiętajmy! Filtr wielokrotnego użytku też wymaga wymiany!

Promień/zasięg działania – to określenie, z którym spotkamy się przy każdym modelu odkurzacza. Oznacza on nie tyle długość samego przewodu, o ile długość kabla i rur łącznie.  Zasięg jest istotnym parametrem – większy promień umożliwia odkurzanie przestrzeni bez konieczności zmiany gniazdka elektrycznego.

Delikatny wydmuch – dzięki temu powietrze wylatujące z tyłu odkurzacza nie wznieca kurzu czy zanieczyszczeń w miejscu, w którym użytkownik jeszcze nie odkurzał.

Delta – specjalna ssawka marki Rowenta. Charakterystyczną jej cechą (od której zresztą wzięto nazwę tego akcesorium) jest trójkątny kształt, który ułatwia dostanie się ssawką w kąty i rogi pomieszczeń.

Ergonomiczna rączka – rączka odkurzacza o ergonomicznym kształcie, który ułatwia prowadzenie rury.

Mite Killing – rozwiązanie spotykane w odkurzaczach marki Samsung. Jest to specjalny system eliminacji roztoczy. Po skończonym odkurzaniu wyjmuje się wąż ssący i podłącza specjalne akcesorium, które przez określony czas oddziaływuje na zanieczyszczenia wysoką temperaturą, co zabija roztocza.

Obrotowe mocowanie rury – rozwiązanie, które chroni rury przed uszkodzeniem: nie skręcają się podczas odkurzania, nie ma także konieczności przerywania pracy w celu rozprostowania rury.

System automatycznego czyszczenia filtra – spotykany w odkurzaczach marki Philips. Po każdym odkurzaniu za pomocą przycisku uruchomić można funkcję oczyszczania filtra. Kurz jest usuwany a filtr odzyskuje przepustowość.

Powyższe funkcje i rozwiązania są tylko częścią spośród tego, co znaleźć można we współczesnych odkurzaczach. Na ten temat można by z pewnością napisać długą książkę – czego staraliśmy się czytelnikom oszczędzić. Chodzi bardziej o zaznaczenie, że odkurzacze mogą być wyposażone w funkcje niezwykle różnorodne. Warto też pamiętać o tym, że wiele z nich spotykanych jest u różnych producentów pod różnymi nazwami.

Krótkie podsumowanie – jak wybierać odkurzacz?

W kilku poprzednich postach, poświęconych odkurzaczom, przedstawionych zostało naprawdę wiele informacji. Jeśli jednak w dalszym ciągu nie wiecie, na który z modeli byście się zdecydowali, spójrzcie na poniższe wskazówki – na pewno będą przydatne.

Jaki typ odkurzacza?

Podstawowe pytanie, które należy zadać. Czy decydujemy się na model tradycyjny, czy wieloczynnościowy? Modele piorące lub wet&dry przydają się często w domach jednorodzinnych z własnym ogródkiem – częściej niż zwykle wychodzimy na zewnątrz, w ogrodzie czy na trawniku wykonujemy różne prace, np. związane z pielęgnacją roślinności. Dużo łatwiej o wilgotne zanieczyszczenia na schodach, na korytarzu czy w hallu. Jest to także dobre wyjście kiedy przydomowy warsztat wymaga sprzątania. Na nic zda się tu model tradycyjny. Ten jednak będzie zdecydowanie lepszy w warunkach mieszkań w blokach mieszkalnych. Jest mniejszy, lżejszy, bardziej poręczny, łatwiej będzie chować go w przestrzeni, której w warunkach miejskich niestety nigdy nie jest za wiele.

Workowy czy bezworkowy?

Oto jest pytanie. I jednym i drugim można coś zarzucić: workowym utratę siły ssania przy zapełnionym worku, a bezworkowym wysoki poziom hałasu. Modele workowe generują koszty, związane z regularnym zakupem worków. Ale i do tych drugich trzeba robić pewne zakupy – filtry także się zużywają. O ile komfortem jest brak konieczności wyjmowania worka i opróżniania go (ewentualnie wyrzucania, przy jednorazowym), o tyle w modelach, w których zanieczyszczenia zbierają się do pojemnika, także można mieć kontakt z wciągniętymi drobinami. Do tego, pojemniki także wymagają co pewien czas mycia.

Zaawansowanie filtracji?

Zastanówmy się jaki stopień filtracji będzie dla nas satysfakcjonujący. Z pewnością alergicy powinni wyposażyć się w odkurzacze z filtrem wysokoskutecznym HEPA, który jest spotykany już w nawet tańszych modelach odkurzaczy. Pamiętajmy, że sam filtr HEPA nie sprawia, że odkurzacz dokładnie filtruje wszystkie zanieczyszczenia. Chodzi to także o szczelność konstrukcji.

Najlepszy odkurzacz

Nie istnieje jeden najlepszy odkurzacz! Jeśli chcemy kupić sobie odkurzacz dobry, to przede wszystkim zastanówmy się nad swoimi potrzebami, nie słuchajmy sąsiada albo postronnych osób – nie znamy ich potrzeb. „Idealny” odkurzacz jest zawsze kompromisem między kilkoma zasadniczymi kwestiami: głośnością, skutecznością i cechami użytkowymi. Większość konsumentów zwraca uwagę przede wszystkim na hałas. Jednak sprawą indywidualną jest to czy bardziej odpowiadał nam będzie odkurzacz głośniejszy o decybel czy dwa z większą liczbą dodatków i akcesoriów, o ładniejszym wyglądzie itp., czy model cichy, ale za to dający podstawowe możliwości.

Ważny hałas

Pamiętajmy, że hałas jest wielkością logarytmiczną. Jeśli cenimy sobie ciszę, nie dajmy się przekonać, że między modelami o poziomie hałasu np. 65 i 68 dB(A) jest niewielka różnica. Ten drugi dla ludzkiego ucha będzie dwa razy głośniejszy.
Nie zapominajmy, że modele bezworkowe z założenia są nieco głośniejsze, niż odkurzacze workowe. Ostatecznie, wszystkie modele dostępne na rynku mieszczą się w jednej klasie głośności. Sprawdzając i porównując głośność kilku modeli uważajmy, byśmy nie zestawiali ze sobą wielkości wyrażonych w dB i dB(A).

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *