Sok własnej roboty z sokowirówka Zelmer – czy warto?

Sokowirówka Zelmer to najlepsze tego typu urządzenie na rynku – każdy kto, będzie miał okazję do tego, by wypróbować tę nową maszynę – nie powinien się powstrzymywać. Już na sam jej widok można być  pod wrażeniem – ma się do czynienia z solidnością i trwałością, wszystkie sokowirówki Zelmer wyglądają na potężne i silne. Co więcej, można kupić te sokowirówki wraz z różnymi załącznikami i akcesoriami. Każdy z modeli Zelmer to jednak duża funkcjonalność. Idealnie nadają się nie tylko do tego, by tworzyć soki własnej roboty, ale też mogą być śmiało wykorzystywane do produkcji pasztetów, sorbetów, lodów i jedzenia dla niemowląt (wraz z odpowiednimi elementami uzupełniającymi).

Dlaczego warto?

Zwykle dostaje się kilka lat gwarancji na bezproblemowe użytkowanie sokowirówki, więc jeśli tylko w czasie tego okresu trzeba wymienić jakieś części zamienne Zelmer – można skontaktować się z firmą i zajmą się wszystkim! Dlaczego warto postawić na sokowirówki od Zelmer? Bowiem dzięki nim można uzyskać sok pełen:

  • składników odżywczych,
  • minerałów,
  • witamin z owoców i warzyw.

W ten sposób zyskuje się w szybki i wygodny sposób świeższy sok, który jest pełen enzymów i witamin. Najważniejszym punktem każdej sokowirówki od Zelmer jest to, że ich pojedyncze koła zębate obracają się z bardzo małą prędkością w porównaniu do wielu innych maszyn, dzięki temu te modele pozwalają utrzymać w soku jak najwięcej enzymów i witamin po ekstrakcji. Większość  sokowirówek na rynku podnosi temperaturę soku i dlatego niszczą składniki odżywcze i enzymy. Sokowirówka od Zelmer natomiast daje najwyższej jakości, najświeższy i najpyszniejszy sok ze względu na to zimno, które jest wynikiem powolnych ruchów obrotowych. Sam montaż tej sokowirówki też jest prostym procesem. Można z łatwością obsługiwać pokrętło regulacji.

 

Większość urządzeń jest wyposażona w drobne sito, który nadaje się do wyciskania soku z warzyw takich jak:

 

  • marchew,
  • zielone warzywa,
  • trawa pszeniczna,
  • szpinak,
  • kapusta włoska,
  • boćwina.

 

Oprócz tego mają grubsze sito, który jest bardziej odpowiedni dla jabłek, marchwi, ogórków i innych witaminowych pyszności.

 

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *