Lodówka hałasuje – co to znaczy i jak temu zaradzić

Lodówki ułatwiają codzienne życie aż do momentu, w którym coś zaczyna się w nich psuć. Czasami niepokojące objawy skupiają się wokół kwestii temperatury i chłodzenia, ale niektóre problemy są związane z dźwiękiem – wszelkimi niestandardowymi hałasami, które dają prawo do niepokoju. Jak rozpoznać awarię i się jej pozbyć – podpowiadamy w tym krótkim i przystępnym poradniku.

Lodówka zbyt blisko ściany

Jednym z powodów nietypowego hałasu w kuchni może być dość banalny i łatwy do naprawienia błąd – gdy użytkownik ustawia lodówkę zbyt blisko ściany, co powoduje zablokowanie rurek i ich wzajemne odbijanie się. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że wielu producentów montuje specjalne elementy na tylnej obudowie, które uniemożliwiają ścisłe dostawienie urządzenia do ściany. W załączonej instrukcji na pewno znajdziesz także wytyczne, czy lodówka może stać obok innych urządzeń.

Złe ustawienie układu chłodniczego

Dobrą lodówkę poznaje się po detalach, takich jak zabezpieczenia, które chronią przed awariami czy przykrymi efektami ubocznymi w postaci hałasu. Lodówki najzwyczajniej świecie brzęczą, gdy rurki agregatu są ułożone zbyt blisko siebie lub obudowy. Sprawdź, czy producent wyposażył układ chłodniczy w amortyzatory. Standardowym rozwiązaniem mocowania kompresora jest użycie czterech zaczepów. Wymianę amortyzatora można przeprowadzić na własną rękę.

Złe wypoziomowanie

Przyczyną irytującego hałasowania lodówki może być jej niewłaściwe ustawienie, a raczej wypoziomowanie. Nie bez powodu w lodówkach stosuje się specjalne nóżki, których przekręcenie pozwala wypoziomować urządzenie. Boki muszą znajdować się na identycznej wysokości, a delikatny przechył może iść jedynie do tyłu, a nie do przodu. Regulacja nie jest skomplikowaną czynnością, ale warto przygotować do niej podręczną poziomicę.

Złe ustawienie produktów

Hałas dobiegający z lodówki czasami nie świadczy o problemie z wybranym elementem urządzenia, a po prostu naszych błędach. Przykładów, nie należy przeładowywać lodówki. Wystarczy sprawdzić oznaczenie, ile kilogramów pożywienia można bezpiecznie i wydajnie chłodzić lub mrozić. Pamiętaj, że zbyt dużo produktów w lodówce to konieczność częstej lub stałej pracy kompresora, a nie jest to pożądana i normalna sytuacja. Nie narzekaj na hałas również wtedy, gdy postawisz obok siebie szklane słoiki i dziwisz się, że drgania skutkują nieprzyjemnym dźwiękiem.

Awaria wentylatora

W nowszych urządzeniach z popularnym systemem NoFrost dochodzi niekiedy do awarii wentylatora zamrażarki, ponieważ na jego łopatkach gromadzi się zbyt dużo lodu. Czasami również uszkodzenia dotyczą żaluzji termostatu. W obu przypadkach jednym z objawów awarii jest właśnie nietypowy, alarmujący dźwięk. Pamiętaj, że w lodówkach do zabudowy masz ograniczone pole manewru, przez co może być trudniej o samodzielną diagnozę i naprawę problemu. Ale od czego są fachowcy!

Awaria kompresora

Jeżeli z Twojej lodówki wydobywa się dość niestandardowy dźwięk przypominający odbijanie się kulki wewnątrz puszki, to znak, że kompresor ewidentnie nadaje się do wymiany. Na szczęście takie sytuacje są relatywnie rzadkie.

Odgłos przelewania wody

Odgłos przelewania jest naturalny we wszystkich lodówkach, pojawia się co jakiś czas i oznacza, że wszystko działa w najlepszym porządku. Gorzej, jeżeli zmienia się częstotliwość i urządzenie pracuje w ten sposób bardzo intensywnie i długo. Nie trzeba się jednak niepokoić, gdy „przelewanie” trwa długo po podłączeniu nowego urządzenia lub takiego, które długo nie było używane. Zasadniczo problemy z hałaśliwą lodówką odkrywa się po dłuższym czasie użytkowania, dlatego nie należy panikować, ale cierpliwie obserwować zachowanie urządzenia i nasłuchiwać, co jest nie tak. To ważne, aby precyzyjnie definiować problem w rozmowie z fachowcem, który ma dokonać naprawy lub wymiany konkretnych części w trakcie serwisu.

4.7/5 - (17 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *