Dlaczego zmywarka nie domywa?

Po raz kolejny wyjmujesz ze zmywarki naczynia, których czystość pozostawia wiele do życzenia? Dlaczego zmywarka nie domywa? Czy to kwestia usterki, czy może jakiś błąd po Twojej stronie? W tym artykule rozważymy kilka najczęstszych powodów tego zjawiska i zastanowimy się, co robić, aby naczynia zawsze były lśniące i czyste po zakończeniu cyklu mycia.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń: program mycia i stan naczyń

Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego zmywarka nie domywa szklanek (na przezroczystym szkle widać to najbardziej), sprawdź, czy nie wybierasz niewłaściwego programu mycia. Czasami problemem jest zbyt krótki cykl mycia lub zbyt niska temperatura. Silnie zabrudzone lub tłuste naczynia mogą wymagać intensywniejszego cyklu mycia. Przy okazji zastanów się, czy odpowiednio przygotowujesz naczynia do mycia. Choć niektórym wydaje się to sprzeczne z samą ideą zmywarki, to jednak przed myciem warto usunąć z talerzy warstwę tłuszczu ręcznikiem papierowym i wyrzucić większe kawałki jedzenia. Jeśli tego nie robisz, a dodatkowo wybierasz program eko, to właśnie może być przyczyna, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. 

Dobór środka do zmywania i jakość wody

Często odpowiedzią na pytanie dlaczego zmywarka nie zmywa, jest niewłaściwy dobór środka do zmywania. Należy pamiętać, że nie każdy detergent jest odpowiedni dla każdego rodzaju naczyń. W przypadku delikatnej porcelany czy kryształów warto stosować łagodne środki do zmywania. Aby uzyskać lepszy efekt na przezroczystym szkle, warto wybierać te z nabłyszczaczem. Nie zawsze droższe kostki są lepsze, ale bywa, że zmiana środka do mycia przynosi gorsze efekty. 

Innym powodem, dlaczego zmywarka nie myje tak, jakbyśmy chcieli (zwłaszcza jeśli dzieje się tak od momentu jej zamontowania) może być woda. A dokładniej: twarda woda. Zbyt duża zawartość wapnia i magnezu może utrudniać skuteczne mycie i pozostawiać smugi na naczyniach. Jeżeli podejrzewasz, że to może być problemem, rozważ użycie specjalnej soli zmywarkowej. Bardziej kosztownym, ale za to trwałym rozwiązaniem, które wpłynie również na jakość prania i stan innych urządzeń korzystających z dostępu do wody, jest zamontowanie stałego filtra zmiękczającego

Problemy techniczne zmywarki

Innym z powodów, dla których zmywarka nie domywa, mogą być problemy techniczne. Uszkodzona pompa, nieprawidłowo działające podgrzewacze wody, uszkodzenia w układzie rozprowadzania wody – to wszystko mogą być przyczyny, dla których naczynia po zakończeniu cyklu mycia nie są w pełni czyste. W przypadku powyższych problemów zazwyczaj potrzebna jest pomoc specjalisty. Może okazać się, że potrzebne są części zamienne AGD, które pomogą przywrócić zmywarce pełną funkcjonalność.

Podsumowanie

Zrozumienie, dlaczego zmywarka nie myje naczyń, to pierwszy krok do rozwiązania problemu. Odpowiednie użytkowanie, regularne czyszczenie, dobór właściwych środków do zmywania i uwzględnienie jakości wody to podstawowe elementy, które pomogą uzyskać zawsze czyste naczynia. Jeśli jednak problem leży po stronie technicznej, nie bój się szukać pomocy. Wiele problemów ze zmywarką można łatwo rozwiązać, wymieniając uszkodzone części na nowe. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór części zmywarek Electrolux oraz części zamiennych zmywarek innych, znanych producentów.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *