Jak prać buty i inne trudne do prania akcesoria?

shoes-1064194_1280Worki do prania stały się gorącym towarem, bowiem właściwie są niezastąpione jeśli chodzi o kwestię prania zabrudzonej i trudnej do oczyszczenia odzieży, pościeli czy też butów. Są bardzo przydatne w każdym domu bardzo wygodne i ułatwiające codzienne obowiązki. Dzięki temu nikogo nie powinno dziwić, że z dnia na dzień stają się coraz to bardziej popularne.

Jak jeszcze można wykorzystać takie akcesoria do pralek?

Ich popularne stosowane w gospodarstwach domowych jako worek do prania butów to jednak nie jedyna funkcja, dzięki której są tak rozchwytywane. Pozwalają one także każdej pani domu sortować „brudy” przed praniem w celu utrzymania odpowiedniej organizacji – białych kolorów, delikatnych tkanin.

Dzięki temu nawet najtrudniejsze do prania akcesoria domowe mogą być:

 • o wiele łatwiejsze w utrzymaniu
 • czyste i schludne
 • dłużej przydatne

Uniwersalna torba na pranie jest też bardzo ładne, bowiem takie worki można znaleźć dostępne w różnych stylach i wzorach – z marszczonej na zewnątrz tkaniny, ciekawymi fakturalnami splotyami, ozdobami i plisowaniami. Niby nic nieważna rzecz, a jednak sprawia że zakup takiego worka na buty, bieliznę czy inne akcesoria jest naprawdę ekscytujący. Istnieje wiele witryn internetowych które oferują niedrogie ale wytrzymałe i odporne na kurz i brud propozycje.

Jak się z tego korzysta?

Wystarczy kupić worek na buty czy inne akcesoria przeznaczone do prania o odpowiednim rozmiarze (zwykle dostępne są uniwersalne), włożyć do niego przedmiot który chce się wyprać, wsadzić do pralki i gotowe – po właściwym cyklu prania wyciąga się świeże i czyste pranie, a pralka również nie jest uszkodzona.

Co może się stać, jeśli nie będziesz korzystać z takich worków podczas prania? To proste – prawie, że oczywiste jest to, że uszkodzisz swoją pralkę. Gdy dojdzie do takiej sytuacji najważniejsze do zapamiętania jest to, by kupować części zamienne do pralki tylko od sprawdzonego i renomowanego dystrybutora elementów zamiennych. U nas znajdziecie wszystko co niezbędne!

Jak wybrać akcesoria do pielęgnacji pralki?

wash-268090_1280Istnieje szeroka gama produktów czyszczących do pralki dostępnych na rynku. Różne produkty do czyszczenia są wyprodukowane z różnych substancji, co wpływa na poziom ich skuteczności w odniesieniu do troski o domową pralkę, która jak wiadomo stanowi urządzenie nie tylko przydatne w każdym domu, ale wręcz niezbędne. Dlatego właśnie warto naprawdę zastanowić się nad tym w jaki sposób wybrać akcesoria do pielęgnacji pralki i w jaki sposób mierzyć skuteczność środka czyszczącego?


Co trzeba zapamiętać wybierając
akcesoria do pralek?


Po pierwsze, trzeba pamiętać, że użycie niewłaściwego produktu może spowodować uszkodzenie powierzchni elementu. Dlatego świadomość materiałów do czyszczenia i znajomość produktu stają się w tym kontekście bardzo ważne. Użycie odpowiedniego środka czyszczącego do powierzchni właściwej jest niezbędnym warunkiem, bez względu na to czy ma to być zwykły
odkamieniacz czy bardziej zaawansowany produkt. Chociaż istnieją środki czyszczące, które są wielofunkcyjne, można zauważyć, że te rozwiązania w różny sposób podchodzą do oczyszczenia pralki. Trzeba zapoznać się z opiniami na temat różnych środków czyszczących, co powinno być potraktowane jako pkt nr.2.

Aby przetestować skuteczność środka czyszczącego:

 • należy wykonać aplikację testową na małej powierzchni

 • jeśli przejdzie pierwszą aplikacje pomyślnie obserwować długoterminowe działanie środka na działanie maszyny.

Uwaga na bezpieczeństwo!

Oprócz tego, że produkt do czyszczenia pralki powinien być dla niej skuteczny i bezpieczny przy jego wyborze należy także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo używanego środka czyszczącego względem własnego zdrowia oraz stosunku do środowiska naturalnego, dlatego właśnie konieczne jest zapoznanie się ze składem produktu, zanim podejmie się konkretny wybór.

Marka ma znaczenie

Bez względu na to czy chcemy kupić dobrej jakości części zamienne do pralek czy też mają to być akcesoria dedykowane do tego urządzania, zawsze powinny one pochodzić ze sprawdzonego źródła, od solidnego producenta.

Jak dbać o pralkę?

laundry-saloon-567951_1280Mimo tego, że być może nie korzysta się z pralki tak często jak z telewizora lub laptopa to nie zwalnia nas z obowiązku dbania o pralkę. Mądre korzystanie z pralki, jako z urządzenia które jest przydatne w każdym domu to absolutna konieczność.

Nie należy przyjmować za pewnik to, że pralka będzie działać w pełni i bez problemu. Oczywiście jednak poprzez odpowiednie działania i dedykowane akcesoria do pralek jesteśmy w stanie podjąć działania mające na celu efektywne wykorzystanie tego urządzenia domowego najdłużej jak to możliwe.


Poniżej kilka wskazówek na temat tego, jak dbać o pralkę.

1. Nie należy przeładowywać pralki. Oczywiście, że czasem ma się naprawdę dużo ubrań do prania, ale to nie znaczy, że trzeba wyprać je wszystkie w tym samym czasie. Najlepiej podzielić ubrania na partie i prać białą i kolorową oddzielnie, aby uniknąć przebarwień. Ponadto, koszule i inne ubrania miękkie lepiej nie brać z tymi z cięższych materiałów, jak np. spodnie. Dzięki temu dba się i o pralkę i o odzież. Przeciążenie pralki zawsze wpływa negatywnie na jej stan.

2. Nie należy wylewać do pralki:

 • detergentów,

 • zmiękczający,

 • lub jakichkolwiek innych chemicznych środków.

Do pralek możemy stosować jedynie proszki do prania lub płyny do płukania oraz ewentualnie preparat do czyszczenia pralek i zmywarek. Wtedy nie zniszczymy urządzenia. Ponadto należy czyścić pralkę dokładnie po praniu ubrań. Pozostałość środków piorących mogłaby źle wpłynąć na kondycję tego urządzenia.

3. Spust wody – nie powinno się zostawiać zbyt długo wody w pralce po praniu, dlatego po zakończeniu cyklu należy dokładnie spuścić wodę.

Co gdy mimo wszystko dojdzie do awarii?

W przypadku, gdy stanie się przed koniecznością naprawy usterki pralki i trzeba wstawić jakieś części zamienne najważniejsze jest to, by pamiętać że muszą one pochodzić tylko i wyłącznie ze sprawdzonego źródła od renomowanego producenta. W każdym innym przypadku ich zastosowanie może przynieść więcej złego, aniżeli dobrego. To ważne do zapamiętania.

Szybsze rozdrabnianie warzyw

eat-547511_1280Na pewno każdy w którymś momencie podczas krojenia warzyw zastanawiał się czy istnieje jakiś sposób na szybsze rozdrabnianie warzyw. Krojenie warzyw to wszakże bardzo męczący proces, a więc jeśli znalazłoby się na to jakieś wydajne rozwiązania na pewno byłoby bardzo przydatne w każdym domu.


Pomoc wydaje się być w zasięgu ręki:
maszynka do rozdrabniania warzyw

Wszystko czego potrzebujesz to dobra krajalnica do warzyw. Całe szczęście na dzisiejszym rynku wyposażenia kuchennego takie artykuły gospodarstwa domowego można pozyskać z łatwością. Co więcej, taka maszynka ma różne opcje, które pozwalają ci na bardziej kreatywne podejście do przyrządzania potraw. Warzywa mogą być pokrojone do standardowego wyglądu makaronu spaghetti aż po dowolnie inne kształty i to wszystko naprawdę w ciągu kilku sekund. Wszystko, co musisz zrobić, to obrócić klamkę a rozdrobnienie warzyw będzie miało miejsce za pomocą tego niezastąpionego urządzenia.

Koniec z marnowaniem czasu na krojenie warzyw! Dzięki takiej maszynce będziesz sięgać po warzywa częściej, co znaczy, że częściej będziesz mieć lżejszy posiłek z mniejszą ilością kalorii. Dla wszystkich fanów warzyw nie ma lepszego akcesorium kuchennego niż właśnie taka maszynka.

Jak to działa?

Wszystko, co potrzebne by ją uruchomić to surowe warzywa. Następnie wkłada się je do maszynki i gotowe. Jednak zauważyć, że istnieją różne rodzaje maszynek do rozdrabniania warzyw:

 • Dla małej kuchni

 • Dla dużej kuchni

Ta druga opcja jest polecana dla osób mających więcej miejsca w kuchni. Owszem może być nieco bardziej skomplikowana w obsłudze, ale na pewno można z nią pozwolić sobie na dużo więcej. Jeśli szukasz skutecznego sposobu krojenia surowych warzyw – taka maszynka jest tym, czego szukasz. Pamiętaj jednak o tym, że tak jak i wszystkie inne urządzenia i taka maszynka może w którymś momencie okazać się zawodna i będzie potrzebować wymiany jakiejś części. Jeśli tak się stanie koniecznie szukaj tylko tych markowych ze sprawdzonych i renomowanych źródeł.

Jak dbać o płytę ceramiczną?

plyta-ceramicznaPłyty ceramiczne są nie tylko pięknym dopełnieniem kuchni, ale przede wszystkim są bardzo przydatne w każdym domu z racji funkcjonalności, jaką do niego wnoszą. Jednak z ich piękna oraz funkcjonalności będą nici, jeśli nie będzie się przykładało odpowiedniej wagi do ich czyszczenia i pielęgnacji. Aby jednak robić to w prawidłowy sposób konieczne jest korzystanie z odpowiednich wskazówek w tym temacie i używanie odpowiednich narzędzi i środków, takich jak np. specjalny płyn do czyszczenia płyt ceramicznych.

Wbrew pozorom: to nie jest trudne!

Wiele osób rozważających osadzenie w swojej kuchni takiej płyty ceramicznej powstrzymuje się od tej decyzji bojąc się, że nie będą mieć wystarczającej ilości czasu na ich odpowiednią pielęgnację. To jednak błędne myślenie, bowiem to wcale nie jest trudne. Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

 • płytę ceramiczną należy czyścić systematycznie – najlepiej po każdym użyciu

 • szybka reakcja na zabrudzenia podczas gotowania ma tu ogromne znaczenie

W ramach codziennej pielęgnacji wcale nie jest to konieczne aby inwestować w profesjonalne akcesoria do płyt ceramicznych. Wystarczy dokładność, systematyczność i wilgotna szmatka. Oczywiście jeśli chcesz możesz zainwestować w specjalne środki czy też akcesoria, ale nie to jest najważniejsze.

Coś kipi?

Im szybciej zareagujesz – tym dla ciebie i dla samej płyty ceramicznej o wiele lepiej. Szczególnie jeśli może dojść do przypalenia. Czyść płytę aż będzie czysta – to jedyny sposób. Jeśli niestety nie zdążyłeś zareagować na czas w odpowiedni sposób będziesz musiał skorzystać ze specjalnego skrobaka, gdyż tylko dzięki niemu będziesz w stanie płytę delikatnie ale skutecznie wyczyścić. W ramach prawidłowej pielęgnacji płyty ceramicznej warto też nadmienić, że jeśli kiedykolwiek w trakcie jej użytkowania staniesz przed koniecznością wymiany jakichkolwiek części – korzystaj tylko i wyłącznie z tych dedykowanych właśnie temu modelowi. Muszą być markowe i sprawdzone, inaczej może to przynieść więcej minusów aniżeli plusów.

Jak dbać o czajnik elektryczny?

czajnikElektryczny czajnik to wspaniałe urządzenie do parzenia całego dzbanka herbaty o każdej porze, przez cały czas. Jest to też urządzenie przydatne w każdym domu bowiem dzięki niemu każda herbata smakuje o wiele lepiej – o tyle, o ile dba się o to, by czajnik zawsze był nienagannie czysty. Nic nie wpływa na smak herbaty bardziej negatywnie niż obecność osadów wapiennych lub taniny. Jak tego uniknąć?

Większość producentów oferuje specjalne środki czyszczące i akcesoria do czajników dostępne za pomocą ich swoich stron internetowych. Zazwyczaj też dodają próbkę takiego środka przy zakupie czajnika. Są to doskonałe produkty, ale trzeba się przygotować na to, że trzeba będzie na nie wydać dodatkowe pieniądze. Każdy zakupiony odkamieniacz to kilka dodatkowych zainwestowanych zł – czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Domowe sposoby


Podobnie jak w odniesieniu do ekspresu do kawy, czajnik elektryczny również może być z łatwością czyszczony przy użyciu zwykłego starego octu. Musisz jedynie:

 • umyć dzbanek,

 • wypłukać

 • zrobić mieszaninę pół na pół wody z kranu i octem

 • wymienić koszyk filtra, a następnie uruchomić czajnik w ramach normalnego cyklu

 • opróżnić czajnik i napełnić mieszaniną octu

 • znów uruchomić na pełen cykl jeszcze raz i gotowe!


Istnieją specjalne kwestie co do pielęgnacji czajnika w zależności od tego, z jakiego materiału czajnik jest wykonany. Czajnik ze stali nierdzewnej, na przykład, można porysować w przypadku czyszczenia go za pomocą ostrej myjki i silnego proszku. W ramach pielęgnacji czajnika pamiętaj też o tym, aby go wypłukać czajnik po każdym użyciu i zapewnić mu gruntowne mycie raz w tygodniu. Ocet czy odkamieniacz mogą być wykorzystane w miarę potrzeb, ale zwykle raz w miesiącu wystarczy. Natomiast jeśli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia i będą Ci potrzebne części wymienne to koniecznie skorzystaj tylko i wyłącznie z tych markowych, gdyż żadne inne nie zapewnią twojemu czajnikowi takiej kompatybilności i takiej jakości, jakich szukasz. W ten właśnie sposób maksymalnie przedłużysz żywotność swojego czajnika.

Jak dbać o żelazko?

Skuteczne żelazko parowe jest kluczowym elementem każdego domu. Jeśli zaniedbuje się prawidłową praktykę dbania o żelazko może się skończyć tym, że w miarę upływu czasu nie będzie ono tak efektywnym urządzeniem, jakiego oczekujemy. Różne zanieczyszczenia mogą zapchać otwory parowe i tym samym żelazko, które do tej pory było przydatne w każdym domu stanie się bezużyteczną płytą, która nie tylko nie rozprasuje tkaniny, ale dodatkowo może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego zawsze należy dbać o utrzymanie żelazka, trzeba je dokładnie czyścić i pielęgnować.

Przydadzą się do tego:

 • ocet

 • stary ręcznik

 • stara szczoteczka do zębów

 • sól

 • stara gazeta

 • papier woskowy


Za pomocą tych domowych sposobów można dokonać skutecznego oczyszczania żelazka. Można też zawsze pokusić się o mniej tradycyjne, ale dużo bardziej wygodne sposoby czyszczenia żelazka. W dzisiejszych sklepach i drogeriach są dostępne liczne
akcesoria do żelazek takie jak np. specjalny sztyft do czyszczenia żelazek dzięki którym zadanie to staje się o wiele bardziej wygodne.

Jak to zrobić w tradycyjny sposób?


Rozsyp około 1/4 filiżanki soli kuchennej na gazetę i pocieraj tę powierzchnię płytą spodnią chłodzonego żelaza, aż do czasu, gdy wszystkie ślady zostaną usunięte. Skorzystaj z pomocy wilgotnej ściereczki do mycia aby porządnie wytrzeć dolną część żelazka parowego. Teraz, po wyczyszczeniu żelazka, można użyć papieru woskowego aby uzyskać gładkie wykończenie, które pozwalają na łatwe prasowanie odzieży.

Co, gdy któraś część wymaga wymiany?

Bez względu na to, o jakiej części zamiennej mowa – jeśli pojawi się konieczność wymiany takowej na nową konieczne jest to, by części zamiennych szukać tylko u renomowanego i sprawdzonego ich producenta. Muszą to być koniecznie markowe części zamienne, gdyż tylko takie gwarantują kompatybilność ze sprzętem, a więc jego odpowiednie i jak najdłuższe użytkowanie. Z częściami zamiennymi niemarkowymi i z niepewnych źródeł nigdy nie ma takiej pewności do końca – warto mieć to na uwadze.