Cz. I – Jak wybrać zmywarkę – podział urządzeń

Tradycyjnie już część pierwsza cyklu dotyczy podziału urządzeń. Tym razem na tapetę wzięliśmy zmywarki – urządzenia coraz popularniejsze, ale nadal jeszcze niedoceniane przez polskiego konsumenta. W dalszym ciągu, planując zakup urządzeń do domu, nie myślimy o niej tak, jak o kupnie pralki albo lodówki. Warto to zmienić.

Warto, tym bardziej, że nowoczesna zmywarka działa zupełnie inaczej, niż sądzimy. Wydaje nam się, że urządzenie to po pierwsze zużywa dużo wody, a po drugie jest prawdziwym pożeraczem prądu. Dlatego, o ile np. pranie w pralce jest dla nas czymś naturalnym, o tyle przez cały czas zmywanie naczyń jesteśmy w stanie wykonywać własnoręcznie.

Klasyfikacja zmywarek 

Modele, które mamy na rynku, mają szeroki wybór rozwiązań i funkcji, różnią się parametrami zużycia, sterowaniem czy głośnością pracy. Tak naprawdę klasyfikacja tych urządzeń nie jest zbyt rozbudowana.

Prosty podział – wolnostojąca i do zabudowy 

W wypadku zmywarek jest to jeden z dwóch głównych wyznaczników podziału. Dla konsumenta znaczy to przede wszystkim tyle, że zakup zmywarki musi rozważyć już na etapie planowania swojej kuchni, albo do już istniejącego umeblowania. Zmywarki wolnostojące są dobrym wyjściem kiedy kuchnia jest już od dawna wyposażona i nie planujemy zakupu nowych mebli. Wówczas wystarczy zagospodarować dogodne miejsce (pamiętając, że urządzenie wymaga odpowiedniego podłączenia: Najczęściej do baterii zlewozmywakowej z odpływem wody do syfonu zlewozmywaka). Zmywarki do zabudowy można planować wraz z planowaniem zabudowy meblowej, co związane jest choćby z koniecznością umieszczenia blatu na odpowiedniej wysokości (nie powinno się go montować zbyt nisko) i oczywiście możliwością dogodnego połączenia z kanalizacją (tu także najłatwiejszym rozwiązaniem jest podłączenie do baterii zmywakowej i odprowadzanie ścieków do syfonu). Czym modele te różnią się między sobą? W zasadzie nie ma wielkich różnic, podział ten zatem jest raczej obrazowy i pokazuje kiedy można myśleć o modelu do zabudowy. Wolnostojący, tak naprawdę, możemy zamontować przecież także w kuchni z nową zabudową. Tylko po co, skoro można ukryć zmywarkę w ciągu szafek? W odniesieniu do zmywarek do zabudowy, należy dodatkowo wspomnieć o modelach z wbudowanym panelem i zmywarkach w pełni zintegrowanych. Wbudowany panel to nic innego jak panel sterowania umieszczony we froncie zmywarki. Z kolei modele zintegrowane mają panel widoczny tylko w chwili, gdy zmywarka jest otwarta. Sterowanie jest bowiem umieszczone na górnej krawędzi drzwi.

54773
Zmywarka z panelem zintegrowanym. Fot. Hotpoint Ariston
Gabaryty 

Nie da się ukryć, że to właśnie wielkość – a dokładniej szerokość – zmywarki ma większe znaczenie. Za standardową szerokość zmywarek uznaje się 60 cm. „Sześćdziesiątki” dostępne są u każdego producenta zmywarek – często zarówno w wersji wolnostojącej jak i do zabudowy. Pojemność zmywarek liczy się w kompletach naczyń. W wypadku tych modeli może to być nawet 15 kompletów. Ale uwaga! „Komplet” może być rozumiany różnie. Część producentów powołuje się na normy unijne, określające zasady deklarowania pojemności (standaryzacja systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji). Niektórzy producenci uznają np. że kompletem jest płaski talerz obiadowy, talerz do zupy, talerz deserowy, szklanka, filiżanka, spodek, nóż, widelec, łyżka do zupy oraz łyżeczka deserowa. Zdecydowanie odbiega to od pojęcia „kompletu”, którym operuje wielu konsumentów. Nieznajomość tego fakty prowadzi niestety do rozczarowań, kiedy okazuje się, że wspomniany już komplet nie oznacza 12 czy 18 sztuk talerzy… Trzeba mieć to na uwadze!

Drugi typ zmywarek, który wyróżniamy w odniesieniu do szerokości urządzeń to „czterdziestka piątka”, czyli zmywarka o szerokości 45 cm. Jest ona przeznaczona do tych kuchni, w których jest mniej przestrzeni, lub gdy po prostu te 15 cm szerokości robi dużą różnicę w projektowaniu kuchni. Modele te, podobnie jak powyżej pomówione, dostępne są u większość producentów i także dostępne są w wersjach do zabudowy i wolno stojącej. Zasadnicza różnica to oczywiście pojemność – do ok. 10 kompletów (w zależności od producenta). Miejmy na uwadze znaczenie słowa „komplet”, o czym wspomnieliśmy powyżej. Mniejsza szerokość zmywarki jest zarówno zaletą, jak i wadą. Modele takie z reguły nie dają możliwości mycia większych naczyń, nie mówiąc już choćby o niestandardowych talerzach, np. do pizzy.

Inne typy zmywarek

Mówiąc o zmywarkach, czy to wolnostojących, czy do zabudowy, wspomnieć trzeba też o urządzeniach „nietypowych” czy też może mniej standardowych. W przypadku tych pierwszych wyróżnić można dodatkowy typ urządzeń – zmywarki podblatowe. Są one spotykane głównie w gastronomii i są to tylko modele wolnostojące. Nie są one zbyt atrakcyjne wizualnie – z prostego powodu: zazwyczaj stoją miejscach, w których nie jest najważniejszy ich wygląd a funkcje. Tych jednak, należy zaznaczyć, nie ma zbyt wiele. Mają one najczęściej trzy programy mycia, wbudowany dozownik płynu i program samooczyszczania – czyli po prostu cykl mycia w bardzo wysokiej temperaturze. Często spotyka się także funkcję wyparzania. Charakterystyczną ich cechą jest to, że drzwi uchylają się jakby od połowy wysokości frontu. Tym zmywarkom nie poświęcimy zbyt wiele uwagi, gdyż nie są to po prostu modele do domu – choć może dla upartych…

zmywarka-podblatowa-winterhalter-uc-s
Zmywarka podblatowa spotykana jest głównie w gastronomii. Fot. Winterhalter

Drugim niestandardowym typem zmywarek są modele kompaktowe, których charakterystyczną cechą są zmniejszone wymiary. Mowa nie tylko o szerokości, ale także o głębokości i wysokości. Ich oferta nie jest zbyt bogata, jednak należy przyznać, że jest to rozwiązanie idealne do małych kuchni. Zmywarki te zamontować można w słupku, np. na niskiej chłodziarce, albo po prostu na blacie kuchennym. Rozwiązania i funkcje są podobne do tych, które spotkać można w standardowych urządzeniach. Różnicę stanowią przede wszystkim pojemność (liczona w kompletach – jednorazowo umyć można maksymalnie 6 kompletów) i ogólnie mniejsze wnętrze, które uniemożliwia zmywanie dużych naczyń.

zmywarki-kompaktowe-bosch-skt5102eu-p2262
Zmywarki kompaktowe sprawdzają się w małych kuchniach. Fot. Bosch

Ogólne informacje

Wszystkie zmywarki służą do tego samego dlatego też ich konstrukcja jest bardzo podobna. Modele poszczególnych producentów różnią się jednak nieco. Największym wyzwaniem, które stoi przed producentami sprzętu jest przede wszystkim zwiększenie przestrzeni użytkowej wewnątrz zmywarek, a więc zwiększenie liczby kompletów, które można zmyć jednorazowo, oraz ograniczenie zużycia prądu i wody. Dodać koniecznie trzeba, że tu, można by przeprowadzić także kampanię informacyjną, która pomogłaby zmienić świadomość konsumentów na temat zmywarek. Naszą intencją nie jest w żadnym wypadku zachęcanie do kupowania zmywarek, a jedynie wskazanie, na co warto zwrócić uwagę. Nie da się jednak ukryć, że w tym obszarze wciąż funkcjonuje wiele mitów.

Najpopularniejsze mity, związane ze zmywarkami

 

Wokół zmywarek – tak jak wokół żadnych innych urządzeń AGD – narosło bardzo wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich.

california-dishwasher
Co się dzieje we wnętrzu zmywarki? Fot. ktismatics.wordpress.com.
Zmywarki sprawdzają się tylko tam, gdzie jest wiele zmywania, nie są dobre dla małych rodziny lub singli – zadziwiające tłumaczenie. A czy nie byłoby tak z pralką? Jeśli masz mało naczyń wybierz po prostu mniejszą zmywarkę. Zwróć uwagę na parametry zużycia wody. Zmywarka zużyje jej mniej, niż ty przy codziennym ręcznym myciu… A jeśli naczyń jest wyjątkowo mało, zawsze można wybrać tryb połowy załadunku.

Wnętrze zmywarki po pewnym czasie pełne jest grzybów i bakterii; wydobywa się nieprzyjemny zapach – po pierwsze, bakterie nie przeżyją kontaktu z woda o wysokiej temperaturze (zwłaszcza jeśli gorąca woda jest obecna w zmywarce dłuższy czas). Należy jednak pamiętać o… regularnym sprzątaniu – nic go nie zastąpi. Resztki jedzenia mogą zbierać się miejscach, które nie są opłukiwane wodą, i to na tych resztkach zgromadzą się bakterie.

Nie można umyć naczyń i talerzy bez pocierania ich gąbką lub zmywakiem – kolejna analogia do pralki: czy dlatego, że dawniej bieliznę prano na tarze, pocierając nią mocno o falistą powierzchnię tary, dziś pralki – które są przecież bardzo delikatne – nie są w stanie doprać odzieży? W zmywarkach woda wypuszczana jest pod dużym ciśnieniem, które z powodzeniem zastępuje mechaniczne tarcie. Ponadto, wysoka temperatura dużo skuteczniej rozpuszcza resztki jedzenie, niż temperatura, którą człowiek może znieść podczas ręcznego mycia naczyń. Jeśli jednak naczynia są rzeczywiście niedostatecznie umyte, oznaczać to może albo awarię zmywarki, albo (co bardziej prawdopodobne) że nieprawidłowo załadowaliśmy naczynia.

Zmywarka jest droga – aby przekonać się, że nie, warto po prostu udać się do sklepu. Wybór modeli jest dziś naprawdę ogromny, dlatego każdy jest w stanie znaleźć dobry model, dopasowany do wielkości portfela.

Zmywarka niszczy kieliszki i delikatne szkło – w rzeczywistości delikatne szkło może być podatne na wysoką temperaturę, detergenty oraz ciśnienie wody w zmywarce. Warto jednak pamiętać, że można po prostu wybrać takie kieliszki, by nadawały się do mycia w zmywarce. Jedna decyzja z myślą o tym i już nie ma większych obaw, że szkło zmatowieje albo pokryje się nalotem. Ale uwaga – należy pamiętać o właściwym dozowaniu detergentów. Matowy nalot może być rezultatem osadzania się kamienia (zbyt mało środka odkamieniającego!) natomiast strata przezroczystości po prostu… korozją szkła. Aby się przed tym zabezpieczyć trzeba używać środków do ochrony szkła oraz nabłyszczaczy.
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *