Cz. III Jak wybrać okap – na co zwrócić uwagę?

W poprzednich postach opisaliśmy klasyfikację okapów, omówiliśmy kwestie hałasu, różnicę między wyciągiem a pochłaniaczem, skupiliśmy się na wydajności poszczególnych urządzeń i wskazaliśmy jak ją dopasować do wielkości pomieszczenia. Jest jednak jeszcze kilka zagadnień dotyczących okapów, które warto omówić.

 Jakie gabaryty urządzenia?

Okapy mogą być większe i mniejsze, zależnie od typu. Ich rozmiary nie są jednak tak ściśle powiązane z rodzajem urządzenia. Bardziej liczy się tu przestrzeń w kuchni i możliwość dopasowania modelu o odpowiednich wymiarach zewnętrznych. Najczęściej modele wbudowane w szafkę czy też tzw. podwieszane, dostępne są w kilku standardowych szerokościach: 50, 60 albo 90 cm. Zdecydowanie, w ogólnej ofercie okapów dominują te o szerokościach 60 lub 90 cm. Z kolei modele wyspowe oraz popularne przyścienne występują w naprawdę rzadko spotykanych wymiarach – np. małe, o szerokości zaledwie 35-40 cm, oraz szersze, nawet 180- centymetrowe (wielkość najpopularniejsza to także 60 lub 80 cm). Ze względu na bardzo zróżnicowaną przestrzeń współczesnych kuchni, wielu producentów zdecydowało się produkować okapy… na wymiar. Jest to jakieś wyjście, choć jednak dla klientów z nieco zasobniejszym portfelem – możliwość dopasowania wymiarów do wielkości kuchni spotykana jest raczej u producentów z wyższej półki. Nie ma co się dziwić – tam, gdzie klient jest w stanie zapłacić kilkanaście tysięcy za okap, można przecież trochę popracować, by do tego wydatku skłonić. Na koniec, trzeba wspomnieć o tym co się wiąże ze zróżnicowaną szerokością – oczywiście liczba filtrów. Im szerszy model, tym więcej metalowych wkładów filtracyjnych.

Typy sterowania

Przy wyborze okapu dobrze zwrócić uwagę na typ sterowania. Ze względu na to, że okapy umieszcza się często poza zasięgiem ludzkich rąk, wiele modeli sterowanych jest za pomocą pilota. Na rynku spotykamy okapy sterowane mechanicznie, elektronicznie lub sensorowo. Najbardziej oczywiste jest sterowanie mechaniczne – najczęściej są przyciski lub suwaki, za pomocą których reguluje się prędkość pracy urządzenia oraz włącza oświetlenie okapu. Taki typ sterowania spotykany jest w modelach z najniższej półki, zatem o podstawowych parametrach – choć nadal wiele okapów nieco droższych jest także sterowanych w ten sposób. W nowszych modelach, bardziej zaawansowanych np. przyściennych i wyspowych, coraz częściej stosuje się sterowanie elektroniczne, czyli delikatne przyciski, których nie trzeba wciskać w panel – lekkie dotknięcie wystarczy do uruchomienia odpowiedniego trybu. Cześć okapów, którymi trudno jest sterować ręcznie, ze względu na położenie, sterowana jest pilotem. Mowa o modelach sufitowych. Najnowszy i jednocześnie najbardziej zaawansowany typ sterowania opiera się na dotyku. Nie trzeba zatem przesuwać suwaków ani wciskać przycisków. Wystarczy lekki kontakt opuszka palca z wyświetlaczem., by już zarządzać ustawieniami urządzenia. Okapy z wyświetlaczami prezentują się w kuchni niezwykle elegancko i nadają jej nowoczesnego wyrazu. W zależności od modelu oraz funkcji, na wyświetlaczu pojawiają się różne informacje, np. wybrany stopień mocy, tryb pracy a nawet godzina czy minutnik. Modele te często wyposażone są w możliwość blokady ustawień – przydatną choćby podczas mycia włączonego urządzenia.

Wzornictwo – ważny mały szczegół?

Trudno jest mówić o okapach wyłącznie w kontekście ich parametrów, gdyż tak naprawdę nie ma zbyt wielu niuansów, związanych z tymi urządzeniami. Warto zatem zwrócić na to, co ma dziś coraz większe znaczenie przy wyborze urządzeń – ich projekt, wykorzystane materiały, kolorystyka, wzornictwo… Na rynku są okapy naprawdę zróżnicowane – i to jest chyba jedna ze spraw, która sprawia, że okapy są tak zróżnicowaną grupą produktów AGD.

Jeśli nie ma zbyt wiele do zmieniania i unowocześniania w zakresie parametrów, to wydaje się oczywiste, że producenci będą starali się za wszelką cenę wyróżnić przez nowoczesny, czasem może nawet nieco udziwniony design swoich modeli. Zacząć trzeba od tego, że obecnie spotkać można okapy wykonane z naprawdę róznych materiałów – z zastosowaniem elementów drewnianych, szklanych, stali inoxowanej itp. Niektóre są nowoczesne, inne mają pasować do wnętrz stylizowanych na wiejskie – okapy rustykalne. Bardzo zróżnicowane są także pod względem kształtów i wykończenia. Producenci coraz śmielej eksperymentuję, jednak pamiętać należy, że podstawową cechą okapu powinna być… wytrzymałość na wysoką temperaturę, dlatego nie wszystko tak po prostu można stosować. W każdym razie niektórzy producenci śmiało eksperymentują w tematyce wyglądu okapów, co czyni z tych urządzeń prawdziwe dzieła sztuki. Ale i cena takiego okapu jest odpowiednia.

Trendy w designie


Kto chciałby mieć brzydki okap? Chyba nikt. Gdyby jeszcze można było tak po prostu wybierać, to nie byłoby problemu. Kwestią zasadniczą są oczywiście fundusze. Nawet jeśli mamy zamiar kupić sobie „zwykły” okap, który ma po prostu spełniać swoją funkcję, to przyjrzyjmy się najnowszym trendom wzorniczym w produkcji okapów (choć z reguły piszemy o parametrach i kwestiach technicznych, tym razem pozwolimy sobie na taki wyjątek).

Jednym z popularnych trendów jest ozdabianie okapów oświetleniem. Po pierwsze pełni ono funkcję praktyczną – służy po prostu do doświetlania przestrzeni pod okapem. Stąd jedno lub dwa punkty świetlne znaleźć można w zasadzie w każdym okapie. W zasadzie nie ma modeli bez oświetlenia. Druga funkcja oświetlenia w okapach ma charakter dekoracyjny. Modele z najwyższej półki mogą naprawdę zmienić nastrój kuchni. Szczególnie okazale prezentują się okapy wyspowe – duże, wykonane np. ze szkła, na którym umieszczono obraz wielkiego miasta nocą. Ale wracając do samego oświetlenia: stosuje się kilka różnych rodzajów oświetlenia. Nadal w tańszych okapach korzysta się z oświetlenia żarowego. Popularne jest też oświetlenie halogenowe, neonowe oraz LED. Wspomnieć trzeba, że każdy z typów oświetlenia charakteryzuje się inna barwą światła a także innym poborem prądu. Jasne jest, że oświetlenie żarowe może pobierać więcej prądu i jednocześnie wytwarzać sporo energii cieplnej. Coraz bardzie popularne jest oświetlenie LED-owe. W droższych modelach jest to standard. Przede wszystkim daje ono jasne światło a do tego jest energooszczędne. Nowością nie jest już możliwość regulacji intensywności oświetlenia. Dawniej robiło się to wyłącznie przez włączenie np. jednej z dwóch żarówek, dziś regulować można już nie samą liczbę włączonych punktów, ale po prostu dostosować optymalną intensywność światła. Dużą zaletą oświetlenia w okapach jest też to, że kiedy przez dłuższy czas znajdujemy się przy płycie i przygotowujemy jakiś posiłek, nie musi świecić się górne oświetlenie – wystarczy okap. Funkcją dodatkową w przypadku oświetlenia w okapie może być np. automatyczne wyłączenie. Ale powiedzieć mieliśmy także o kwestiach estetyki. Okapy z nowoczesnymi LEDami warto polecić do kuchni otwartych na salon, szczególnie że producenci proponują okapy z oświetleniem w bogatej gamie barw. W niektórych modelach z najwyższej półki można nawet samodzielnie zmieniać odcienie, bawić się kolorami – zależnie od nastroju. W takich okapach kolory oświetlenia mogą zmieniać się co pewien czas – zupełnie jak w nowoczesnych lampach pokojowych, przy pomocy których we wnętrzach, pomalowanych zupełnie na biało, wyczarować można soczyste kolory ścian czy mebli.

Kolejnym trendem jest ozdabianie okapu szklanymi detalami. Szkło jako materiał do „budowania” urządzeń AGD, zaistniało już dosyć dawno. W wypadku okapów, projektanci pozwolić sobie mogą na dużą dozę fantazji – nie tylko manipulację kolorystyką, ale też kształtem, fakturą, może być przezroczyste, matowe, przydymione, porowate, gładkie. Szkło do okapów poddawane jest specjalnym procesom obróbki, dzięki czemu jest wytrzymałe i nie tak kruche jak zwykłe szkło. Warto jednak mieć na uwadze, że nada… jest to szkło i uderzone w „odpowiedni” sposób także może się stłuc. A okapu za 7-8 tysięcy byłoby szkoda. Dla miłośników bieli znajdą się także okapy wykonane prawie w całości z hartowanego szkła, w kolorze identycznym z popularnymi obecnie płytami kuchennymi.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *