Dlaczego pralka nie wiruje – przyczyny i rozwiązania

Twoja pralka nie wykonała cyklu wirowania i stoisz nad stosem mokrego prania? Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, dlaczego pralka nie wiruje, od prostych problemów wynikających z nieuwagi użytkownika, po bardziej skomplikowane usterki. W tym krótkim poradniku omówimy niektóre z powodów i możliwe rozwiązania. 

Co zrobić, gdy pralka nie wiruje? 

Ważna uwaga na początek. Jeśli awaria to świeża sprawa i właśnie zastanawiasz się, co zrobić, gdy pralka nie wiruje, zacznij od wyłączenia jej z prądu. Większość rozwiązań, które tu proponujemy, wymaga usunięcia wody z pralki (np. przy pomocy wężyka spustowego) i sprawdzenia niektórych jej części, co najlepiej robić po odłączeniu od zasilania. Nawet jeśli się spieszysz, bo przez problem z pralką masz opóźnienia w innych obowiązkach, bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dlaczego pralka nie wiruje – przyczyny problemu

Problemy z wirowaniem mogą objawiać się różnie. W niektórych przypadkach pralka wylewa wodę, ale nie wiruje, bo pranie wychodzi z niej ciężkie i wilgotne. Kiedy indziej pralka nie wiruje, tylko buczy. Przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom, od najprostszych do bardziej skomplikowanych. 

Przypadkowe wyłączenie funkcji wirowania 

Nawet jeśli zwykle używasz tego samego programu do prania, czasem może zdarzyć się, że np. opierając się o pralkę, naciśniesz przycisk zatrzymujący wirowanie lub powodujący, że program ominie tę fazę. Sprawdź, czy na wyświetlaczu nie pojawia się przekreślony symbol wirowania lub inna informacja wskazująca na to, że został włączony inny program, niż miał być. 

Przeładowany bęben, czyli za dużo prania w pralce 

Każda pralka ma określoną pojemność, której nie należy przekraczać. Jeśli mokre ubrania w pralce osiągną za dużą masę, niektóre pralki mogą automatycznie wyłączyć funkcję wirowania, by nie doszło do uszkodzenia silnika. W sytuacji, kiedy pralka wylewa wodę, ale nie wiruje albo pojawia się kod błędu w połowie cyklu prania, to właśnie przeładowany bęben może być przyczyną. Sprawdź w instrukcji, ile dokładnie może pomieścić Twoja pralka i nie przeładowuj jej. 

Zablokowany filtr lub rura odpływowa

Jeśli pralka nie odwirowuje, ale woda wypływa prawidłowo, przyczyny mogą leżeć w zapchanym filtrze pompy odpływowej. Nagromadzenie się brudu, włosów i innych zanieczyszczeń w filtrze lub rurze może powodować problemy z odwirowywaniem. W takiej sytuacji należy sprawdzić w instrukcji, jak czyści się lub wymienia filtr. Po usunięciu wody wężykiem i oczyszczeniu tych elementów sprawdzamy, czy pralka działa. Jeśli nadal pojawia się błąd, czyszczenia mogą wymagać kolejne elementy układu hydrostatycznego: sitka i uszczelki. 

Uszkodzony pas napędowy

Jeśli pralka działa normalnie, ale nie wykonuje cyklu wirowania, winowajcą może być uszkodzony pasek napędowy. Ta część jest odpowiedzialna za przekazywanie energii z silnika na bęben pralki. Jeśli pas jest zbyt luźny, zużyty lub uszkodzony, może uniemożliwiać ruch wirowania. W takim przypadku konieczna może być wymiana. Na szczęście w sklepach oferujących części do pralek pasy napędowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych. 

Uszkodzony silnik 

Inna możliwa przyczyna braku wirowania pralki może leżeć w samym silniku. Jeśli silnik jest uszkodzony lub ma problemy z przesyłem energii, pralka nie będzie działać prawidłowo. Czasem jest to kwestia zużytych szczotek silnika (w przypadku starszych modeli pralek), co można rozpoznać również po głośniejszej pracy. Naprawa lub wymiana silnika może być konieczna w przypadku poważniejszych usterek.

Podsumowanie

Kiedy pralka nie chce wirować, warto pochylić się nad diagnozą problemu. Jeśli najprostsze rozwiązania nie pomagają, najlepiej będzie skonsultować się z profesjonalnym serwisem technicznym. W przypadku konieczności naprawy istnieje wiele sklepów oferujących wysokiej jakości części zamienne AGD. W naszej ofercie znajdziesz m.in. części do pralek Amica, Bosch, Candy, Samsung, Whirlpool i wielu innych. Pamiętaj, że niezdiagnozowany problem może prowadzić do dalszych uszkodzeń i większych kosztów naprawy w przyszłości. Dbaj o regularne konserwowanie pralki, w tym czyszczenie filtrów i rur odpływowych. Przestrzegaj też zaleceń producenta z instrukcji obsługi, aby utrzymać swoją pralkę w jak najlepszym stanie. Już to może pomóc w zapobieganiu wielu problemom. 

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *