Jak dbać o czajnik elektryczny?

czajnikElektryczny czajnik to wspaniałe urządzenie do parzenia całego dzbanka herbaty o każdej porze, przez cały czas. Jest to też urządzenie przydatne w każdym domu bowiem dzięki niemu każda herbata smakuje o wiele lepiej – o tyle, o ile dba się o to, by czajnik zawsze był nienagannie czysty. Nic nie wpływa na smak herbaty bardziej negatywnie niż obecność osadów wapiennych lub taniny. Jak tego uniknąć?

Większość producentów oferuje specjalne środki czyszczące i akcesoria do czajników dostępne za pomocą ich swoich stron internetowych. Zazwyczaj też dodają próbkę takiego środka przy zakupie czajnika. Są to doskonałe produkty, ale trzeba się przygotować na to, że trzeba będzie na nie wydać dodatkowe pieniądze. Każdy zakupiony odkamieniacz to kilka dodatkowych zainwestowanych zł – czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Domowe sposoby


Podobnie jak w odniesieniu do ekspresu do kawy, czajnik elektryczny również może być z łatwością czyszczony przy użyciu zwykłego starego octu. Musisz jedynie:

  • umyć dzbanek,

  • wypłukać

  • zrobić mieszaninę pół na pół wody z kranu i octem

  • wymienić koszyk filtra, a następnie uruchomić czajnik w ramach normalnego cyklu

  • opróżnić czajnik i napełnić mieszaniną octu

  • znów uruchomić na pełen cykl jeszcze raz i gotowe!


Istnieją specjalne kwestie co do pielęgnacji czajnika w zależności od tego, z jakiego materiału czajnik jest wykonany. Czajnik ze stali nierdzewnej, na przykład, można porysować w przypadku czyszczenia go za pomocą ostrej myjki i silnego proszku. W ramach pielęgnacji czajnika pamiętaj też o tym, aby go wypłukać czajnik po każdym użyciu i zapewnić mu gruntowne mycie raz w tygodniu. Ocet czy odkamieniacz mogą być wykorzystane w miarę potrzeb, ale zwykle raz w miesiącu wystarczy. Natomiast jeśli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia i będą Ci potrzebne części wymienne to koniecznie skorzystaj tylko i wyłącznie z tych markowych, gdyż żadne inne nie zapewnią twojemu czajnikowi takiej kompatybilności i takiej jakości, jakich szukasz. W ten właśnie sposób maksymalnie przedłużysz żywotność swojego czajnika.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *