Jak dbać o żelazko?

Skuteczne żelazko parowe jest kluczowym elementem każdego domu. Jeśli zaniedbuje się prawidłową praktykę dbania o żelazko może się skończyć tym, że w miarę upływu czasu nie będzie ono tak efektywnym urządzeniem, jakiego oczekujemy. Różne zanieczyszczenia mogą zapchać otwory parowe i tym samym żelazko, które do tej pory było przydatne w każdym domu stanie się bezużyteczną płytą, która nie tylko nie rozprasuje tkaniny, ale dodatkowo może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego zawsze należy dbać o utrzymanie żelazka, trzeba je dokładnie czyścić i pielęgnować.

Przydadzą się do tego:

  • ocet

  • stary ręcznik

  • stara szczoteczka do zębów

  • sól

  • stara gazeta

  • papier woskowy


Za pomocą tych domowych sposobów można dokonać skutecznego oczyszczania żelazka. Można też zawsze pokusić się o mniej tradycyjne, ale dużo bardziej wygodne sposoby czyszczenia żelazka. W dzisiejszych sklepach i drogeriach są dostępne liczne
akcesoria do żelazek takie jak np. specjalny sztyft do czyszczenia żelazek dzięki którym zadanie to staje się o wiele bardziej wygodne.

Jak to zrobić w tradycyjny sposób?


Rozsyp około 1/4 filiżanki soli kuchennej na gazetę i pocieraj tę powierzchnię płytą spodnią chłodzonego żelaza, aż do czasu, gdy wszystkie ślady zostaną usunięte. Skorzystaj z pomocy wilgotnej ściereczki do mycia aby porządnie wytrzeć dolną część żelazka parowego. Teraz, po wyczyszczeniu żelazka, można użyć papieru woskowego aby uzyskać gładkie wykończenie, które pozwalają na łatwe prasowanie odzieży.

Co, gdy któraś część wymaga wymiany?

Bez względu na to, o jakiej części zamiennej mowa – jeśli pojawi się konieczność wymiany takowej na nową konieczne jest to, by części zamiennych szukać tylko u renomowanego i sprawdzonego ich producenta. Muszą to być koniecznie markowe części zamienne, gdyż tylko takie gwarantują kompatybilność ze sprzętem, a więc jego odpowiednie i jak najdłuższe użytkowanie. Z częściami zamiennymi niemarkowymi i z niepewnych źródeł nigdy nie ma takiej pewności do końca – warto mieć to na uwadze.

1/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *