Jak dbać o kuchenkę gazową

Remont kuchni oznacza zazwyczaj wymianę mebli i posadzek oraz malowanie ścian, ale także zakup nowych sprzętów AGD. Kuchenki Amica lub innych znanych firm są inwestycją na lata. Trzeba jednak o nie dbać, aby pod względem wizualnym i technicznym nie przysparzały problemów, a wręcz przeciwnie – pomagały w codziennym życiu.

Zawsze zaczynaj od instrukcji

W kwestii eksploatacji kuchenek gazowych zawsze należy trzymać się ścisłych wytycznych producenta – na przykład firmy Amica – aby uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw, a przy tym wydłużyć żywotność sprzętu do maksimum. W przeciwieństwie do urządzeń RTV, których parametry zwykle dość szybko przestają być atrakcyjnie, AGD jest kupowane na lata. Jeśli nie ma się zbyt szybko popsuć, a jego wygląd ma poprawiać estetykę kuchni, kuchenka gazowa musi być optymalnie używana i odświeżana.

Jaka jest więc pierwsza podstawowa rada? Otóż po zakupie od razu należy przeczytać z uwagą instrukcję dołączoną do opakowania (lub dostępną w każdej chwili na stronie internetowej producenta). To tam są opisane poszczególne części zamienne, dozwolone sposoby czyszczenia czy porady dotyczące bezpiecznego montażu. Na pewno nie warto działać z przyzwyczajenia, tylko zawsze sprawdzać, na co można sobie pozwolić, a czego po prostu unikać.

Czyszczenie

Co naturalne, w przypadku kuchenki gazowej zabrudzenia są po prostu nieuniknione. Kipiąca woda, wylane zupy i sosy, resztki pożywienia wypadające z garnków, patelni czy naczyń to wręcz standard niezależnie od kulinarnych umiejętności. Co gorsza, podczas przygotowywania posiłków zwykle nie ma się zbyt dużo czasu na to, aby dokładnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Jeśli zalegające, zasychające plamy i ślady nie są szybko wyczyszczone, później jest to znacznie trudniejsze. Dlatego kluczem jest regularność i dokładność.

Do czyszczenia kuchenek gazowych, ich poszczególnych części, jak i całej konstrukcji, są przeznaczone specjalne detergenty – preparaty o działaniu odtłuszczającym i czyszczącym. Olejki, płyty, spraye czy proszki to chemia domowa, o której warto przeczytać więcej, zanim zacznie się jej używać. Ciekawym, powoli wzrastającym segmentem rynku są także środki do czyszczenia o wyjątkowo naturalnym składzie i ekologicznym charakterze. Wspaniałe efekty można też uzyskać, samodzielnie przygotowując środki z sody oczyszczonej i octu.

Należy pamiętać, aby w czasie czyszczenia upewnić się, że wszystkie kurki są zakręcone, a każdy detergent należy odpowiednio spłukać i wytrzeć zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Naprawa

W Warszawie czy każdym innym zakątku kraju niechciane awarie po prostu się zdarzają. Dotyczy to między innymi sprzętu AGD, który powinien być przecież niezawodny, aby zawsze pomagał w przygotowywaniu ulubionych posiłków. W naszym sklepie są dostępne części do kuchenki Amica, które mogą okazać się kluczowe do naprawy i przywrócenia pełnej funkcjonalności.

Trzeba mieć świadomość, że przy intensywnej eksploatacji kuchenki, a także bagatelizowaniu pierwszych objawów awarii wzrasta ryzyko awarii. Ale na szczęście poszczególne części zamienne nie są najdroższe, a ich montaż jest banalny. Wymiana termostatu, uchwytów, uszczelek, zegarów czy drzwi wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Przy braku wiedzy i odpowiednich narzędzi warto jednak zwrócić się do fachowca. Ważne, aby cały czas pamiętać o bezpieczeństwie, ale przy okazji korzystać z uroków świata kulinariów, wybierając odpowiednią kuchenkę i dbając o nią regularnie oraz skutecznie.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *