Jak wybrać ekspress do kawy

Aromatyczna i pobudzająca kawa jest jednym z ulubionych napojów Polaków. W ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość dotycząca między innymi gatunków ziaren czy metod ich mielenia i parzenia. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o zakupie profesjonalnego ekspresu do kawy. Czym kierować się przy zakupie?

Przeznaczenie

Jak to możliwe, że ekspresy do kawy aż tak różnią się cenami, rozmiarami i wyglądem zewnętrznym? Na pozór efektem ich użycia jest ten sam napój, czyli kawa. Cóż, pozory mylą. Otóż kupując ekspres, należy w pierwszej kolejności kierować się swoimi rzeczywistymi potrzebami. Z zupełnie innym podejściem rusza na zakupy właściciel kawiarni niż osoba, która czas na parzenie kawy w domu znajduje jedynie w weekendy czy od przysłowiowego święta. Niemniej nawet do użytku w pełni domowego, prywatnego warto zaopatrywać się w możliwie najlepsze urządzenia.

Rodzaj

Ekspresy do kawy można podzielić na: ciśnieniowe, przelewowe oraz kombinowane, czyli ciśnieniowo-przelewowe.

Ekspresy ciśnieniowe

Wśród ciśnieniowych najprostszym i najtańszym wariantem są kawiarki (kafeterki), nierzadko spotykane we włoskich, ale i coraz częściej polskich domach. Ich koszt zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Przygotowywanie kawy polega na nalaniu wody do dzbanka, wsypaniu zmielonych ziaren do sitka, a następnie skręceniu elementów kawiarki i postawieniu jej na palniku kuchenki. Aromatyczna kawa wytwarza się pod ciśnieniem w kilka minut.

„Półautomatycznym” wariantem są ekspresy kolbowe, dostępne już od około 100–200 złotych. Zmieloną kawę należy wbić do kolby, a następnie podłączyć do zasadniczej części ekspresu. Urządzenie wytwarza ciśnienie od kilku do kilkunastu barów. Niektóre modele (na przykład kolbowe ekspresy do kawy Amica) posiadają także osobną dyszę do spieniania mleka.

W pełni automatyczne ekspresy ciśnieniowe są najdroższe i zajmują najwięcej miejsca, ale łączą też najwięcej funkcji i gwarantują najlepszy smak kawy. Bardzo często są wyposażone we wbudowany młynek do mielenia ziaren oraz pojemniki na wodę i mleko. W efekcie przygotowanie espresso, cappucino czy latte jest szybkie, łatwe i przyjemne. Wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk, a na co dzień dbać o stosowanie się do zasad czyszczenia oraz konserwacji urządzenia.

Ekspresy przelewowe

Jeszcze zanim nastała moda na profesjonalne parzenie kawy i degustację rozmaitych gatunków, w Polsce królowały ekspresy przelewowe, które pozwalają przygotować kawę w smaku zbliżoną do tej zalewanej w kubku, turecką metodą. Ekspres przelewowy składa się ze zbiornika na wodę, stalowego lub szklanego dzbanka, pojemnika na kawę, papierowego (jednorazowego) lub zintegrowanego (wielokrotnego użytku) filtra oraz płyty grzewczej. Ten rodzaj ekspresu gwarantuje kawę o jeszcze większej mocy (zawartości kofeiny). Cena jest relatywnie niska.

Ekspresy kombinowane

Ekspresy typu „combi” są idealnym kompromisem w domu, w którym jedni wolą kawę z ekspresu przelewowego, a inni z ciśnieniowego. Urządzenie łączy obie funkcje, co znakomicie sprawdza się szczególnie podczas organizacji imprez i przyjęć.

Podsumowanie

Wielu klientów w pierwszej kolejności kieruje się ceną oraz rozmiarami urządzenia. To zrozumiałe, praktyczne podejście. Jednak picie kawy ma być przyjemnością, więc warto zainwestować w sprzęt, który pozwala efektywnie i efektownie zaparzać napój o określonym charakterze (na przykład większej mocy lub intensywniejszym, głębszym aromacie).

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *