Jak dbać o odkurzacz, aby służył przez lata

Wybór odpowiedniego odkurzacza – na przykład polskiej marki Amica – jest bardzo ważny w kontekście utrzymywania porządku w domu. Ale decydując się na inwestycję w sprzęt kosztujący co najmniej kilkaset złotych, pragnie się korzystać z niego przez lata. Jak zatem dbać o urządzenie, aby nie trzeba było za szybko wymieniać go na kolejne?

Wytyczne producenta

Zacznijmy od punktu, który notorycznie jest ignorowany przez wielu użytkowników sprzętów domowych, nie tylko służących do sprzątania. Załóżmy, że zamawiasz odkurzacz Amica VM 3021 Bagio albo model z serii Zonda. Co robisz w pierwszej kolejności po odpakowaniu – od razu włączasz i zaczynasz odkurzanie? Błąd! Pierwszym krokiem powinna być bowiem uważna lektura załączonej instrukcji.

Właśnie w dokumencie sprzedawanym wraz z produktem znajduje się nie tylko techniczny opis – wiele punktów dotyczy też prawidłowej eksploatacji i zasad bezpieczeństwa. Odkurzacz musi być użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta, inaczej zużyje się znacznie szybciej lub ulegnie niespodziewanej awarii. Awarii, której można było uniknąć dzięki kilku-kilkunastu minutom poświęconym na dokładne przeczytanie instrukcji. Współcześnie są one pisane bardzo obrazowym i oszczędnym językiem. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie RTV i AGD, aby przyswoić wszystkie zasady korzystania z urządzenia. Przy okazji można zresztą odkryć dodatkowe funkcje lub sposoby, które zwiększają efektywność sprzątania.

Pamiętaj, że akcesoria i części do odkurzacza Amica lub innej renomowanej firmy zamówisz na stronie czesciagd.pl.

Pielęgnacja odkurzacza – 4 podstawowe zasady

1. Nie szarp kablami

Ta porada dotyczy praktycznie wszystkich urządzeń elektrycznych – należy delikatnie obchodzić się z okablowaniem. Wtyczkę trzeba wyciągać ostrożnie, przytrzymując kontakt, koniecznie suchymi rękoma. Jeśli „zabraknie metrów”, powinno się zmienić miejsce zasilania, a nie na siłę starać się przesunąć ze sprzętem „jeszcze tylko kawałeczek”.

2. Filtry i worki podstawą czystości

Wszystkie odkurzacze workowe wymagają regularnej kontroli i wymiany. Koszt nie jest wysoki, a dzięki dopasowaniu odpowiedniego zamiennika zyskuje się pewność, że w środku urządzenia jest miejsce na zasysanie kolejnych porcji kurzu czy okruchów z posadzki. Zapchany, zanieczyszczony worek zaczyna wydawać nieprzyjemny zapach, obniża efektywność urządzenia i jest siedliskiem zarazków. Pora na jak najszybszą reakcję! Również filtry wymagają wymiany lub regularnego czyszczenia w wodzie zmieszanej z detergentem.

3. Pamiętaj o ssawkach

Z jednych końcówek odkurzacza korzystasz częściej, z innych rzadziej – zależy to od preferencji czy charakteru pomieszczeń, które są sprzątane. Tak czy inaczej wszystkie ssawki wymagają regularnego dbania, a o tym niestety często się zapomina. Aby na dłużej zachować funkcjonalność dodatkowych elementów odkurzacza, wystarczy co jakiś czas umyć je pod bieżącą wodą i wysuszyć, a po każdym odkurzaniu usuwać zabrudzenia.

4. Nie odkurzaj… wszystkiego

Domowe odkurzacze, nawet te najlepsze, nie mogą się równać z przemysłowymi, które są odporniejsze na negatywne czynniki. Odkurzając w domu czy biurze, trzeba bardzo uważać, aby nie zassać wody lub ciężkich, ostrych przedmiotów. Płyny mogą doprowadzić nawet do spalenia silnika, z kolei zbyt duże przedmioty niszczą worki, a także mogą przegrzać urządzenie lub uszkodzić je od wewnątrz.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *