Nieprzyjemny zapach z pralki – jak sobie z nim poradzić

Pierzemy ubrania nie tylko po to, że były czyste, ale również świeże i pachnące. Właśnie dlatego nieprzyjemny zapach uderzający w nos po praniu lub nawet po otwarciu bębna jest niepokojącym objawem. Należy niezwłocznie zdiagnozować problem i pozbyć się go skutecznie i na długo, naprawiając pralkę. Jak sobie poradzić z tym problemem, jakim jest brzydki zapach z pralki?

Niewłaściwe pranie

Źródeł nieprzyjemnego zapachu w pralce może być wiele. Zacznijmy od najbardziej prozaicznych przyczyn, które wynikają nawet nie tyle z awarii, ile raczej z nieprawidłowego wykonania niezbędnych czynności lub błędów konserwacyjnych.

Jeżeli otwierasz urządzenie po praniu, a mokre jeszcze ubrania wydzielają nieprzyjemny zapach, upewnij się, że na pewno został użyty proszek lub kapsułka. Czasami w pośpiechu lub zamyśleniu zapominamy o tym, co najważniejsze. Nie należy również wsadzać do bębna zbyt dużej ilości prania, bo nie dość, że może to spowodować awarię, to jeszcze przy dużej ilości brudu nie wszystko jest odprowadzane i skutecznie oczyszczone, wypłukane. Dlatego zawsze pierz zgodnie z zaleceniami, to bardzo ważne.

Kolejna sprawa to kwestia odpowiedniej konserwacji. W zależności od jakości i parametrów wody w konkretnym ujęciu na metalowych elementach pralki może się osadzać kamień. Z biegiem czasu jest go coraz więcej, co zwiększa ryzyko awarii i może skutkować nieprzyjemnym zapachem lub nieskutecznością prania. Poza tym w wężykach i wnętrzu pralki mogą odkładać się resztki mydlin, pozostałości proszku, kapsułki, osad. Warto go regularnie przepłukiwać, nastawiając np. co miesiąc lub dwa „puste pranie”, czyli program z wysoką temperaturą, bez żadnej chemii i ubrań.

Co do specjalnych preparatów przeciw kamieniowi, upewnij się, co poleca producent Twojej pralki. Zwykle ma w ofercie środek, który warto stosować raz na kwartał czy pół roku w celu jeszcze lepszej konserwacji urządzenia. Regularnie należy czyścić także wyjmowaną kieszeń, do której wlewa się płyn zmiękczający i wsypuje proszek. To kwestia paru minut i spłukania resztek detergentów pod bieżącą wodą.

Nieprzyjemne zapachy mogą pojawić się także ze względu na długą przerwę w eksploatacji pralki, gdy resztki wody zostają w środku i nie są wypłukane. Jeżeli włączasz urządzenie po  naprawdę długim czasie, najlepiej zacznij od przepłukania urządzenia „pustym praniem”.

Tyle jeśli chodzi o prawidłowe użytkowanie, czyszczenie i konserwację. Ale co w przypadku, gdy trzymasz się zaleceń, a mimo to urządzenie, nawet dość nowe i jak dotąd bezawaryjne, nagle zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach? To najwyraźniej usterka, którą trzeba wyeliminować.

Zapchany filtr źródłem kłopotów

Częsty problem zgłaszany przez odbiorców polega na tym, że po zakończeniu prania na dnie bębna zostaje woda, pranie jest mokre i niedokładnie wyczyszczone. OK – można je wyjąć, wyprać ręcznie, ale co z zastaną wodą? Jeśli funkcja odciągania wody nie działa, najwyraźniej problem dotyczy filtra. Nawet jeżeli domowymi sposobami pozbędziesz się większości wody ze środka, coś zostanie i szybko zacznie wydzielać nieprzyjemny, drażniący zapach.

Filtr pralek można wykręcić samodzielnie. Wystarczy zdjąć zaślepkę w dolnej części urządzenia i zgodnie z zaleceniami producenta przekręcić element. Pamiętaj, żeby wcześniej odłączyć pralkę od prądu, a także przygotować powierzchnię łazienki na ewentualne wylanie się resztek wody, np. rozkładając ręczniki i chłonne szmatki. Niektóre filtry od pralek wymagają użycia specjalnego, firmowego klucza – informacje na ten temat na pewno znajdziesz w instrukcji dołączonej do pralki lub w Internecie. Wyjęcie filtra i oczyszczenie to jedno, ale co w sytuacji, gdy filtra nie da się wyjąć?

Może to oznaczać, że coś fizycznie blokuje filtr od środka, np. mała skarpetka. Jak to możliwe, że tam się dostała? Cóż, to praktycznie zawsze wynika z błędnego użytkowania urządzenia, czyli włożenia zbyt dużej ilości ubrań na jedno pranie. Unikaj podobnych sytuacji, a jeśli filtra nie da się wyjąć, skontaktuj się z serwisantem. Konieczne będzie rozmontowanie pralki w celu wyciągnięcia tego, co blokuje filtr od środka, a w konsekwencji uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody i powoduje powstawanie bardzo nieprzyjemnych zapachów.

1/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *