Inteligentny dom – czy warto?

monitoring-401776_1280Jeżeli jesteście właścicielami domu, mieszkania, czy innej przestrzeni, to zapewne zastanawialiście się nad możliwościami zabezpieczenia jej. Dzisiaj istnieje bardzo wiele możliwości, a ponieważ bezpieczeństwo rodziny, jest najważniejsze, to warto przemyśleć różne warianty. Każdemu znane, są różne alarmy przeciwwłamaniowe, jednak istnieją także inne ciekawe pomysły i nowoczesne rozwiązania. Przykładem mogą być kamery, które w razie włamania mogą przesłać nam zdjęcie włamywacza. Sterowanie światłem, czy też innymi elementami w naszych domach, jest znane od wielu lat. Jednak technologia pozwala dziś na tworzenie o wiele bardziej zaawansowanych urządzeń.

W ostatnim czasie pojawiło się pojęcie inteligentnego domu, który wyposażony, jest w system sterowania wieloma funkcjami i urządzeniami, które komunikują się ze sobą i wysyłają odpowiednie sygnały wyzwalając w ten sposób określone działania. Przykładem może być sterowanie oknami w zależności od temperatury panującej we wnętrzu, a także warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Takie innowacyjne rozwiązania zyskują, co raz większą popularność.

Co możemy zaprogramować i czym sterować?:

  • światłem
  • oknami
  • systemem wentylacji
  • ogrzewaniem
  • klimatyzacją
  • alarmami
  • urządzenia RTV
  • ogródek

Ciekawym urządzeniem, są znane każdemu w tradycyjnej formie domofony. W inteligentnych domach te urządzenia mogą spełniać o wiele bardziej zaawansowane funkcje. Przykładowo możemy zastosować elektroniczny zamek, do którego mają dostęp jedynie domownicy. Do wyboru mamy klawiatury kodowe, czytnik kart, czy też czytnik linii papilarnych. Jest, to dość innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Rozmowy video, to kolejna pożyteczna funkcja nowoczesnych domofonów, ponieważ możemy dowiedzieć się, kto tak naprawdę stoi za naszymi drzwiami. Dodatkowo kamery montowane w domofonach rejestrują obraz, dlatego mamy możliwość sprawdzenia, kto chciał nas odwiedzić, gdy przebywaliśmy poza domem.

Sterowanie wszystkimi urządzeniami, które komunikują się poprzez czujniki można zaprogramować w odpowiadający nam sposób. Dodatkowo możemy dokonywać zmian i sterować poprzez panel znajdujący się tradycyjnie na ścianie lub korzystać z telefonu komórkowego lub strony internetowej.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *