Kupujesz pralkę? Oto 4 porady, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez pralki, która stała się podstawowym wyposażeniem prawie każdego domu i mieszkania. Na rynku nie brakuje modeli reklamowanych jako doskonałe, ale czy aby na pewno każdy wybór będzie odpowiedni? Nic bardziej mylnego. Sprawdź ten krótki poradnik, dzięki któremu kupisz najlepszy wariant!

1. Pojemność bębna

Podobnie jak ze sprzątaniem pomieszczeń, myciem naczyń i innymi domowymi obowiązkami, także w kwestii użytkowania pralki bardzo wiele zależy od konkretnej sytuacji w danym mieszkaniu lub domu.

Przykładowo, inne potrzeby ma singiel niż wielodzietna rodzina. Inaczej funkcjonuje się w mieszkaniu studenckim niż w kilkupokoleniowym domu. To oczywistości, ale niektórzy klienci sklepów z AGD zdają się o tym zapominać, kupując pralkę o zbyt małym lub za dużym bębnie.

Jeśli osoby, które regularnie piorą większe ilości ubrań, zakupią model z ładownością bębna do 4 kilogramów, będą musiały nieustannie uruchamiać urządzenie. Z kolei gdy ktoś, kto pierze ubrania dla 1-2 osób, a zakupi pralkę z 7-kilogramowym bębnem (lub nawet większym), będzie zmuszony do nieefektywnego lub bardzo rzadkiego korzystania ze sprzętu. Dlatego warto realnie ocenić swoje domowe potrzeby.

2. Funkcjonalność

Powyższa uwaga doskonale pasuje także do kwestii funkcji, jakimi cechuje się konkretna pralka. Dawniej te urządzenia były bardzo proste, dziś wprost przeciwnie. Producenci wręcz prześcigają się z specjalnych trybach, na przykład do jeansów, sportowych ubrań, dziecięcych ciuszków czy jedwabiu albo bawełny. Są programy krótkie, są programy długie, są też takie, które niemal nie podgrzewają wody i takie, w których woda dochodzi do 90 stopni Celsjusza. A przy tym wszystkim dźwięki, połączenia z aplikacjami, funkcja suszarki… Czy aby na pewno skorzystasz ze wszystkich funkcji? Zastanów się, które programy są rzeczywiście przydatne, aby nie przepłacić.

3. Energooszczędność, awaryjność, gwarancja

Dzisiejsze sprzęty AGD nie są tak długowieczne jak kultowa „Frania” czy dawne lodówki i kuchenki gazowe. Wręcz przeciwnie, trzeba nastawić się na konieczność – prędzej lub później – naprawy. W naszym sklepie możesz zamówić części zamienne do pralki Amica bądź innej firmy, takie jak filtry, amortyzatory, blokady, dozowniki, fartuchy, grzałki, zawory, hydrostaty, pokrętła, silniki czy termostaty. Ale ktoś przecież musi je założyć, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat awaryjności produktów konkretnej marki czy szacowanych kosztach naprawy. Tu kłania się także analiza warunków gwarancyjnych. Być może przy zakupie warto dopłacić za poszerzoną gwarancję i ubezpieczenie? Koniecznością wydaje się zapoznanie z opiniami i ocenami użytkowników.

4. Wymiary i rodzaj

Pralki zasadniczo trafiają do łazienek, kuchni oraz specjalnych pomieszczeń (pralni) – wszędzie tam, gdzie można je bezpiecznie i skutecznie podłączyć do instalacji. To rodzi kolejną kwestię do rozpatrzenia: wymiary.

Producenci na szczęście zdają sobie sprawę ze zróżnicowanych uwarunkowań mieszkaniowych swoich klientów. Istnieją pralki szerokie i niskie, jak również wąskie i wysokie. W niektórych mieszkaniach jedyną możliwością jest zakup pralki ładowanej od góry, choć standardowo z praniem kojarzy się wariant otwierany od frontu, z przeszklonymi drzwiczkami. W jednym i drugim przypadku można liczyć na spory wybór, jednak ważne, aby nie zapominać o dokładnych wymiarach.

4.9/5 - (7 votes)

Jedna odpowiedź do “Kupujesz pralkę? Oto 4 porady, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu”

  1. Pralka jest w domu bardzo ważna, ale na co należy zwracać szczególną uwagę podczas kupowania pralki? Ofert jest bardzo dużo na rynku, a nie jestem pewny, czy sprzedawca w sklepie dobrze mi poradzi. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *