Chłodziarka zamraża żywność:

Czas na zimny napój gorąco na zewnątrz otwierasz lodówkę a tu zamiast ulubionego napoju lody. Co się stało? O ile głośną pracę czy brzęczenie lodówki można w miarę łatwo zdiagnozować, tak zamrażanie żywności nie jest takie oczywiste i nie jest łatwo odkryć co jest jego przyczyną. Częstym powodem zamrażania żywności w chłodziarce jest niesprawny termostat lodówki, wyróżniamy dwa rodzaje termostatów mechaniczny i elektroniczny (link do termostatów: https://czesciagd.pl/czesci-zamienne-lodowek-rozni-producenci-termostaty-lodowek-c-3263_3293.html). Diagnoza czy termostat jest uszkodzony czy inna część urządzenia nie również łatwe do zidentyfikowania, na początek trzeba umieścić termometr w lodówce aby sprawdzić jaka jest temperatura – zazwyczaj taki zaokienny w zupełności wystarczy – jeżeli temperatura wynosi ok 0 ÷ – 2ºC a na tylnej ściance zaczyna się odkładać gruba warstwa lodu i agregat cały czas pracuje oznacza że najprawdopodobniej uszkodzony jest termostat dla pewności trzeba sprawdzić jeszcze temperaturę w zamrażarce (pod warunkiem że urządzenie nie posiada dwóch agregatów lub systemu NoFrost) jeżeli temperatura sięga ok -20ºC i wyżej to mamy pewność że termostat jest uszkodzony. Jeżeli temperatura w zamrażarce wzrasta do ok -16ºC lub wyżej oznacza że jest ujście czynnika chłodniczego i należy ten czynnik uzupełnić pod warunkiem że układ chłodniczy jest szczelny. Jeżeli zamontowany jest termostat elektroniczny mogą ulec uszkodzeniu dwa elementy jednym jest sam moduł a drugim czujnik. Niekiedy zdarza się że producent nie przewidział wymiany czujnika i nie zawsze można go wymienić. Jeżeli masz problem z doborem, zadzwoń dobierzemy do Twojej lodówki odpowiedni termostat.
W nowoczesnych lodówkach typu SideBySide i NoFrost rolę termostatu przejmuje tzw. żaluzja sterowana silnikiem krokowym ma ona na celu przepuszczanie zmrożonego powietrza do chłodziarki, jeżeli ona ulegnie uszkodzeniu (silnik – może się przepalić, żaluzja – może się połamać od np. oblodzenia – przykładowa żaluzja do lodówki marki Whirlpool: https://czesciagd.pl/kanal-powietrza-zaluzja-side-by-side-whirlpool-481236138103.html) należy ją wymienić tym jednak zadaniem powinien zająć się odpowiednio wyszkolony serwisant aby nie uszkodzić elementów urządzenia.
Następnym powodem zamrażania żywności jest ujście czynnika chłodniczego jeżeli jest zbyt mało czynnika temperatura nie opadnie wystarczająco nisko aby zadziałał termostat. Natomiast temperatura spada na tyle aby zamrozić żywność. Jeżeli podczas działania lodówki słychać charakterystyczne „tykanie” to uszkodzony jest zawór elektromagnetyczny – ma on za zadanie przełączanie strumienia czynnika chłodzącego z komory zamrażarki do komory chłodziarki. Przykładowy zawór np. marki Electrolux znajduje się pod tym adresem: https://czesciagd.pl/electrolux-zestaw-elektrozaworu-chlodziarkozamrazarki-2425688013-p-253150.html resztę zaworów znajdziesz pod linkiem: https://czesciagd.pl/czesci-zamienne-do-lodowek-rozni-producenci/czesci-elektryczne/page=96

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *