Jak rozwiązać problemy z temperaturą w lodówce

Lodówka jest podstawowym urządzeniem w każdym domu, a jej awaria poważnie uprzykrza życie. W tym mini-poradniku diagnozujemy najczęściej występujące problemy, a także podpowiadamy, jak je rozwiązać. Skupiamy się na kwestii temperatury, ponieważ często kłopoty z lodówką wynikają właśnie z nieprawidłowości na tym polu.

Oto najczęściej występujące problemy z lodówką w kontekście temperatury:

  • zamrażanie żywności w chłodziarce,
  • lodówka nie chłodzi,
  • lodówka nie utrzymuje stałej temperatury,
  • nie można wyregulować temperatury w chłodziarce.

Mrożenie zamiast chłodzenia – jak się go pozbyć

Jeżeli z chłodziarki wyjmujesz zamarznięty napój, jogurt czy pojemnik z żywnością, możesz mieć pewność, że doszło do awarii i lodówka jest nie tyle rozregulowana, co raczej częściowo zepsuta. Przyczyną tej nietypowej i faktycznie nieco rzadziej spotykanej awarii może być awaria termostatu, żaluzji (w lodówkach SideBySide i NoFrost) lub zaworu elektromagnetycznego. Kłopoty zaczynają się także w sytuacji, gdy czynnik chłodniczy znajduje swoje ujście. W domu warto posiadać termometr, który przyda się do wstępnej diagnozy i odpowiedzi na pytanie, jaka jest temperatura w uszkodzonej chłodziarce. Na pewno warto skontaktować się z serwisantem, ponieważ konieczna będzie wymiana uszkodzonej części. Nie da się przecież korzystać z lodówki, która zamiast chłodzić zamraża produkty spożywcze.

Lodówka nie chłodzi – co zrobić

Dwa najczęstsze problemy z lodówką dotyczą głośności pracy oraz nieprawidłowości z chłodzeniem. Faktycznie: trudno przejść obojętnie obok faktu, że w lodówce nie utrzymuje się już temperatura kilku stopni. Wiele osób zauważa problem po czasie, np. gdy światło w lodówce czy szczelność drzwi nie zdradzają niczego nieprawidłowego, a dopiero roztopione masło daje do myślenia.

Problemem może być uszkodzony termostat (niekoniecznie wymagający wymiany, czasami zaledwie przesunięcia, gdy „kabelki nie stykają”). Słysząc charakterystyczne „klikanie”, można przypuszczać, że awaria dotknęła kompresor, który trzeba wymienić na nowy. Jeśli agregat działa, to znaczy pracuje, co wyraźnie słychać, a mimo to w lodówce nie ma prawidłowej temperatury, trzeba sprawdzić, jaka jest temperatura kratownicy (z tyłu urządzenia). Jej wyraźne ciepło sugeruje ujście czynnika chłodniczego. Z kolei gdy kompresor jest zimny lub chłodny, to problem leży w jego funkcjonowaniu (ewentualnie module/termostacie).

Problem z temperaturą może wynikać również z uszkodzenia starterów lub kondensatorów sprężarek. Wówczas objawem jest „buczenie” agregatu lub jego charakterystycznie nierównomierna praca. Istnieje również bardziej prozaiczna przyczyna – uszkodzenie uszczelki, przez co lodówka nie jest w stanie trzymać temperatury. Niektóre lodówki są wyposażone w wymienne uszczelki, w innych przypadkach trzeba wymienić całe drzwi. W starszych i zniszczonych lodówkach zdarza się uszkodzenie zawiasów, co nie pozwala normalnie zamknąć drzwi, żeby zachować jej szczelność.

Co zrobić przed wezwaniem serwisanta:

  • odłączyć, rozmrozić i podłączyć lodówkę ponownie,
  • sprawdzić, czy któryś z zewnętrznych, widocznych elementów ewidentnie jest uszkodzony, np. pęknięty,
  • sprawdzić, czy lodówka nie stoi w nieprawidłowym miejscu, np. blisko kaloryfera lub w silnie nasłonecznionej części pomieszczenia.

Jeżeli masz doświadczenie z montażem części w lodówce, wystarczy, że zdiagnozujesz źródło problemu i wymienisz niedziałającą część, łatwą do zamówienia przez Internet. Jedynie w niektórych przypadkach opłaca się kupować nową lodówkę. Zazwyczaj serwis i wymiana części pozawalają przywrócić lodówce prawidłowe funkcjonowanie, a także pożytek na kilka następnych lat.

3/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *