Jak wybrać pralkę?

Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń domowych. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie domu bez tego podstawowego sprzętu. Ponieważ pralki używamy przynajmniej kilkakrotnie w ciągu miesiąca, a często nawet kilka razy tygodniowo, zaczęliśmy coraz większą wagę przykładać do oszczędności energii i wody. Poza tymi kwestiami istnieje jeszcze kilka innych aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając pralkę.

Klasyfikacja pralek


Urządzenia dostępne na rynku są niezwykle różnorodne. Poza rozwiązaniami i funkcjami różnią się oczywiście wielkością, kierunkiem ładowania, pojemnością czy parametrami zużycia. Najogólniej podzielić je można na pralki do zabudowy oraz wolnostojące. To ta druga grupa jest na naszym rynku zdecydowanie popularniejsza. Pod względem kierunku ładowania, wyróżniamy modele ładowane od przodu oraz modele typu „top”, czyli ładowane od góry. Inny podział odnosi się do gabarytów pralek: mamy zatem pralki normalnogabarytowe o standardowej szerokości i głębokości – ok. 60 cm, oraz pralki, które są zmniejszone w jednym lub kilku wymiarach. Np. pralki typu slim – ładowane od przodu, których głębokość jest zredukowana do nawet ok. 35 cm, co za tym idzie, mniejsza jest pojemność bębna. Mniejsze gabaryty mają także pralki ładowane od góry, jednak w tym przypadku pojemność bębna nie ulega zmniejszeniu. Oddzielną grupę pralek stanowią także tzw. Urządzenia kompaktowe, które mają znacznie mniejsze rozmiary, ale też ich pojemność nie przekracza ok. 3,5-4 kg.

Gabaryty


To, która pralka sprawdzi się najlepiej w konkretnym domu wynika przede wszystkim z oczekiwań konsumenta oraz wielkości pomieszczenia, do którego urządzenie zostanie wstawione. Siłą rzeczy najbardziej liczą się przede wszystkim gabaryty urządzeń, gdyż mając małą łazienkę nie będziemy mogli swobodnie wybierać ze standardowej wielkości modeli. Ważnym aspektem jest też częstotliwość prania, wielkość standardowego załadunku czy też rodzaj pranych tkanin. Ponieważ pralka nie jest urządzeniem, które kupuje się z uwzględnieniem jedynie tymczasowych potrzeb, nie warto kierować się założeniem, że jeśli mieszka się samemu, to trzeba kupić mniejszą pralkę – za kilka lat sytuacja może się zmienić. Zdecydowanie ważniejszym powodem, dla którego rozważa się zakup pralki o mniejszych rozmiarach jest np. mała łazienka. Jakie modele możemy rozważać w takiej sytuacji? Pralki typu slim, top oraz pralki o mniejszej szerokości – np. 50 cm zamiast standardowych 60 cm. Ogromną zaletą pralek ładowanych od góry jest to, że można „wcisnąć je” w wąską wnękę w łazience, czy postawić ją w miejscu niedostępnym z kilku stron. Jeśli jednak zależy nam na pralce ładowanej od przodu, musimy zdecydować się na pralkę slim, która ma zmniejszoną głębokość – zależnie od modelu do ok. 35-45 cm. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom pojemność bębna nie jest bardzo ograniczona i wynosić może nawet ok. 6 kg, które w zupełności wystarczą dla kilkuosobowej rodziny.

Kwestią powiązaną z wielkością pralki, o czym już wspominaliśmy, jest pojemność bębna. Urządzenia dostępne na rynku mieszczą nawet do 12 kg bielizny.

Funkcje i przydatne rozwiązania


Drugą ważną sprawą, przez wzgląd na którą decydujemy się na konkretny model pralki są dostępne w niej funkcje. Dawniej w pralkach wybierało się głównie temperaturę oraz jeden z kilku programów. Obecnie większość konsumentów ma własne preferencje, dotyczące prania. Np. częściej nosimy delikatne tkaniny, które wymagają odpowiedniego „traktowania”. Producenci wyposażają swoje pralki w programy odpowiednie do usuwania sierści – jeśli mamy zwierzaki, programy specjalne dla alergików czy też przygotowane z myślą o praniu ubranek dziecięcych lub bielizny sportowej, wykonanej z nowoczesnych materiałów. Na rynku dostępne są pralki wyposażone nawet w ok. 30 programów, dostosowanych do specjalnych potrzeb konsumentów. Są one nazywane zgodnie z nazwą materiałów, np. len, bawełna, jeans, lub mogą też określać charakter prania, czyli wstępne, ręczne, delikatne, gotowanie (rzadko już spotykane). Często spotykany jest podział programów na podstawowe oraz dodatkowe. Wśród tych pierwszych wymienia się m.in. połowę wsadu, czyli możliwość prania mniejszej ilości prania bez konieczności nalewania standardowej ilości wody. Ponadto, jest tu możliwość prania bez odwirowania, dodatkowe płukanie, szybkie pranie, a także klasyczne programy do prania różnych gatunków tkanin. Warto dodać, że u poszczególnych producentów nazwy programów mogą być takie same lub podobne, jednak nie oznacza to, że pranie przebiegać będzie w ten sam sposób.

Najbardziej zróżnicowane są tzw. programy dodatkowe. Tu warto zaznajomić się z określeniami, stosowanymi przez poszczególnych producentów, np. Autoprogram to funkcja automatycznego dobierania parametrów prania dla konkretnych tkanin, Dessous, Delikatne lub Jedwab – programy dostosowane do delikatnych tkanin, Fashion (AEG), higiena (Miele) oraz wiele innych programów, które mogą okazać się przydatne: kołdry i poduszki, koszule, sport, łatwe prasowanie, nowe tkaniny itp. Niektóre modele mogą mieć bagatela 16 programów samego odplamiania.

Bardzo ciekawe są także różnego typu rozwiązania, które mają nie tylko poprawiać efekty prania, ale też czynić je bardziej oszczędnym pod względem zużycia energii i prądu. Obecnie prawie w każdej już pralce spotkać można funkcję Eco, która uruchamia pranie w niższej temperaturze lub zmniejsza czas prania. W zaawansowanych modelach spotkać można specjalne rozwiązania konstrukcyjne, np. 3D Super Wash (Amica), które oznacza, że bęben pralki pochylony jest pod kątem ok. 5°, dzięki czemu pranie nie przebiega tylko w dwóch kierunkach, prawo-lewo. Są także specjalne programy dozowania detergentów, które dokładnie odmierzają ilość proszku czy płynów do prania/płukania. Bardzo często pralki te wyposażone są w system wagowy, który sprawdza masę załadunku.

O programach, funkcjach i rozwiązaniach współczesnych pralek można napisać bardzo wiele. Ważne jednak, by przed wyborem odpowiedniego modelu dokładnie zapoznać się z opcjami, w które wyposażone są poszczególne modele. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o naczelnej zasadzie, by nie wybierać według klucza „im więcej, tym lepiej”, tylko zastanowić się nad programami, z których będziemy faktycznie korzystać. Liczba programów – jakby nie było – wiąże się przecież z ceną pralki.

Najważniejszy komfort


Są konsumenci, którzy ponad wszystko cenią sobie wygodę obsługi urządzeń. Dla niech doskonałą pralką będzie ta, która będzie prosta w obsłudze, z czytelnymi programami, wyświetlaczem czy sygnałem akustycznym. Liczy się też komfort obsługi i aspekty, takie jak wygoda opróżniania bębna, a zatem wielkość otworu pralki, strona oraz kąt otwarcia drzwi, łatwe dozowanie detergentów itp. Na rynku są też modele wyposażone w specjalną szufladę na detergenty, dzięki czemu „chemię” można mieć zawsze tuż pod ręką. Innym rozwiązaniem, dzięki któremu konsument nie musi zastanawiać się czy w bębnie nie zawieruszyła się jakaś skarpetka, jest oświetlenie wewnątrz bębna. Jest to raczej ciekawy detal niż praktyczny dodatek. Jeśli zatem należymy do tych konsumentów, którzy cenią komfort i bezpieczeństwo użytkowania, to zwróćmy uwagę m.in. na łatwość programowania – np. czy steruje się pokrętłami czy też elektronicznie, wybierając odpowiedni przycisk, sprawdźmy czy pralka jest wyposażona w wyświetlacz, który ułatwi odczytywanie parametrów prania, ale też wyświetlał będzie np. datę i godzinę. Warto pamiętać o funkcjach opóźnienia startu prania czy programowania godziny rozpoczęcia cyklu – mamy wtedy pewność, że pranie, które nastawimy tuż przed wyjściem do pracy nie będzie kilka godzin leżeć w bębnie, tylko zakończy się tuż przed naszym powrotem do domu, dzięki czemu nie straci na świeżości. Niezwykle przydatne są też różnego typu zabezpieczenia, np. blokada drzwi (obecnie już standardowe rozwiązanie), zabezpieczenie przed dziećmi, zabezpieczenia silnika czy specjalne zabezpieczenie przed uruchomieniem pralki bez podłączenia wody. W wielu modelach znaleźć można także system kontroli piany czy też nienagrzewającą się szybę. Wszystko to w ogromny sposób wpływa na użytkowanie urządzenia.

Pralka w stylu „Eko”


Ekologia jest coraz bardziej na topie, nic dziwnego zatem, że coraz bardziej liczą się parametry takie jak zużycie wody oraz zużycie prądu. Nie bez znaczenia jest także hałas silnika. Producenci wyposażają swoje urządzenia w coraz więcej rozwiązań, które mają ograniczać wydatki użytkowników i zapewnić ochronę środowiska. Najnowocześniejsze, a raczej najbardziej oszczędne, pralki odznaczają się klasą efektywności energetycznej A+++. Przy określaniu klasy bierze się pod uwagę także zużycie wody. Jest ono wyliczane w oparciu o 200 standardowych cykli prania dla czteroosobowego gospodarstwa domowego. Na rynku jest ogromna liczba modeli pralek, dlatego bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na etykietę energetyczną. Warto jest pomyśleć o urządzeniu tych producentów, dla których efektywność energetyczna jest sprawą priorytetową. Do podstawowych programów i funkcji, które umożliwiają oszczędne korzystanie z wody i prądu, zaliczyć można np. opcję połowy załadunku, obniżenie temperatury i czasu prania, rozwiązania pozwalające prać wydajniej (np. przez zwiększenie ruchów bielizny wewnątrz bębna), innowacje techniczne, sprawiające, że do prania wykorzystywana jest mniejsza ilość wody – np. zraszanie prania zamiast tradycyjnego wlewania wody od dołu bębna, dozowanie detergentów, dopasowywanie programu do ilości prania oraz wiele innych funkcji, które zazwyczaj kryją się u konkretnych producentów pod różnymi nazwami, choć w gruncie rzeczy oznaczają to samo.

Jak wybrać odpowiednią pralkę – ważne rady


  • Zanim kupimy pralkę sprawdźmy ile jest przestrzeni w miejscu, w którym chcemy postawić urządzenie. Pralka powinna być przede wszystkim dopasowana do możliwości przestrzennych łazienki czy kuchni. Uwzględnijmy dostęp do gniazdka (nigdy nie podłączamy pralki do przedłużacza!) oraz odpływu wody. Jeśli mamy mniej miejsca wybierzmy model slim lub ładowany od góry, dzięki którym uda się oszczędzić miejsce i jednocześnie uzyskać optymalną możliwość załadunku.
  • Zastanówmy się z jakich programów faktycznie korzystamy a jakie jeszcze mogłyby być przydatne. Jeśli mamy psa czy kota, warto wybrać pralkę z opcją prania, która dobrze usunie sierść. Jeśli uprawiamy sport i mamy wiele ubrań z nowoczesnych tkanin, wybierzmy model z funkcją sport (lub inną do tego typu prania). Planując powiększenie rodziny kupmy model z programem do prania dziecięcych ubranek. Pamiętajmy jednak, że nie warto płacić za coś, z czego faktycznie nie skorzystamy.
  • Nie próbujmy kupować najtaniej. Niska cena urządzenia to niewielka korzyść w porównaniu z tym co traci się na takim wyborze: mniej programów, większe zużycie energii i wody (większe wydatki!), mniejszą trwałość silnika i innych komponentów pralki. Wybierzmy model o odpowiednim stosunku ceny do jakości urządzenia.
  • Weźmy pod uwagę parametry takie jak klasa efektywności energetycznej i zużycie wody, wielkość załadunku, hałas itp. Warto jednak pamiętać, że liczba obrotów, na którą wielu konsumentów zwraca uwagę nie jest już tak istotna. Większość pralek osiąga tu wartości ponad 1000 obr./min., jednak różnice wartości powyżej traktować już można jako marketingowy zabieg, bowiem różnica suchości bielizny wirowanej z prędkością 1200 i 1300 obrotów/min. Jest dla człowieka niewyczuwalna.
  • Jeśli zwracamy uwagę na temperaturę, miejmy na uwadze, że w najnowocześniejszych pralkach odchodzi się już od prania w zbyt wysokich temperaturach. Dawniej preferowana była możliwość „gotowania” bielizny, jednak obecnie specjaliści są zdania, że można prać efektywniej już w niższych temperaturach a przy tym nie niszczyć zbyt tkanin i oszczędzać energię elektryczną.
Rate this post

Jedna odpowiedź do “Jak wybrać pralkę?”

  1. Absolutnie bezbłędny poradnik. Warto z nim zapoznać się od deski do deski, wyczerpuje temat w pełni. Stwierdzenia np „Nie próbujmy kupować najtaniej. Niska cena urządzenia to niewielka korzyść” wyjątkowo trafne i w punkt. Jak wiemy – chytry traci dwa razy 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *