Jakość w fotografii – czy to klucz do sukcesu?

oficina-de-fotografiaBardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że dobremu specjaliście nie są potrzebne żadne nadzwyczajne urządzenia, aby stworzyć bardzo dobry produkt. Dotycz to przede wszystkim artystów, którzy nierzadko potrafią zrobić coś z niczego. Być może coś w tym jest, szczególnie, jeśli chodzi o artystów, jednak z cała pewnością zasada ta nie jest odpowiednia w przypadku osób, których praca polega właśnie na korzystaniu ze specjalistycznych maszyn czy sprzętów. Jak wygląda to w przypadku fotografów? Czy jakość urządzeń rzeczywiście ma tutaj znaczenie, czy jednak liczy się przede wszystkim „to coś” i wprawne oko? A może największe znaczenie mają akcesoria fotograficzne takie jak chociażby filtry fotograficzne?

Idealne zdjęcie

Tak naprawdę ilu ludzi tyle opinii – są fotografowie, którzy twierdzą, że ten, kto ma talent poradzi sobie nawet nie posiadając nadzwyczajnego sprzętu. W końcu era urządzeń, jakimi są lustrzanki cyfrowe trwa tak naprawdę całkiem od niedawna, a wcześniej, w erze aparatów analogowych również istnieli artyści, fotograficy, którzy potrafili działać cuda – powiedzmy, że coś z niczego.
Dzisiaj jednak trudno jest wykonać dobre zdjęcie bez odpowiedniego sprzętu, odpowiedniego obiektywu czy dodatków, bez jakiejkolwiek wiedzy, szczególnie, że z powodów lustrzankę zmieniło się podejście do fotografowania. Nikogo nie interesują już tylko szerokokątne zdjęcia idealne w przypadku krajobrazów zdjęcia, lecz cudowne portrety z rozmazanym tłem, a więc wykonywane obiektywem o dłuższej ogniskowej.

Z takimi szczegółami i technikami wykonywania zdjęć każdy musi jednak zapoznać się samodzielnie – pytanie brzmi jednak, czy to wystarczy, aby wykonać odpowiednie zdjęcie? Co jest kluczowe w przypadku wykonania idealnego zdjęcia i co właściwie ów perfekcja oznacza?
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – zdjęcie może być bowiem wykonane bardzo prawidłowo pod względem technicznym, a mimo to nie będzie ono ujmowało za serce w taki sposób, jak może robić to na przykład zdjęcie amatora, który ma „oko”, ma to coś. Sprzęt również ma znaczenie, ale nie wykona całej pracy za nas.

Rozwiązanie? Najlepiej jest posiadać zarówno wiedzę techniczną jak i dobrej jakości sprzęt. Jeśli nie ma się jeszcze sprzętu, nie oznacza to, że niemożliwe będzie wykonanie dobrego zdjęcia – z czasem będzie stać nas na lepsze osprzętowanie, a wiedza jest bezcenna.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *