Pielęgnacja ekspresu do kawy

coffee-994840_1280

Jeśli nie dbasz o prawidłowe czyszczenie swojego ekspresu do kawy – nie masz co liczyć na to, że będzie Ci wiernie służyć w doskonałym stanie przez wiele lat. Jedną z pierwszych wskazówek, które oferują doświadczeni bariści i prawdziwi smakosze kawy to właśnie jest to, że jeśli naprawdę chce się uzyskać spektakularną w smaku kawę, nie można pominąć procesu czyszczenia ekspresu, a najlepiej każdej części do ekspresów z osobna. Inaczej konieczna będzie ich wymiana.

Cichy nieprzyjaciel

Częstym powodem tego, że nie mamy szansy na dobrą kawę jest oleista substancja, która zaczyna się gromadzić w używanym urządzeniu. Olej jest naturalnym produktem ubocznym prażenia kawy i nie jesteśmy w stanie nic zrobić, by uniknąć tego procesu. Często właśnie on jest powodem tego, że kawa może mieć nieprzyjemny smak.

Główne komponenty ekspresów

W ekspresach do kawy, istnieje wiele różnych części oraz dodatkowe akcesoria do ekspresów do kawy, które są niezbędne w procesie zaparzania kawy. Elementy te nie tylko mają wykonywać swoją pracę tj. zaparzyć kawę, ale są również czynnikiem wpływającym na to, jaka kawa ostatecznie z ekspresu wychodzi. Niektóre z głównych elementów, których należy pilnować podczas czyszczenia urządzenia to miejsce, w którym umieszczamy filtry do ekspresów z kawą oraz element do spieniania mleka.

Jak czyścić?

Za każdym razem gdy używamy ekspresu – po wykonaniu tej czynności, należy oczyścić jego elementy wilgotną ściereczką i usunąć skroploną pary, aby pozbyć się wszelkich pozostałości.

Głowica ekspresu to ta część, przez którą przechodzi para wodna pod ciśnieniem tworząc ostatecznie kawę, co pozwala, aby zrobić więcej niż jedną filiżankę kawy za jednym zamachem. Jej płukanie jest najlepszym sposobem, aby skutecznie tę część ekspresu wyczyścić. Kieszeń na filtr przechowuje ziarna do parzenia i ta część może zostać porządnie i dokładnie umyta pod bieżącą wodą, gdyż najczęściej można ją łatwo wyjąć i włożyć z powrotem. Oczywiście nie można też zapominać o myciu dzbanka po każdorazowym użyciu tegoż urządzenia.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *