Nie działa

Włączasz pralkę i klops – nie działa nic nie świeci, nie reaguje na przyciski, co może być przyczyną? Najczęściej jest to brak zasilania w gniazdku – sprawdź czy jest w nim napięcie lub przepnij przewód do innego gniazdka jeżeli to nie pomaga to niestety trzeba odkręcić blat pralki aby zobaczyć czy coś tam się nie uszkodziło. Zazwyczaj w tylnej części pralki są śruby mocujące blat należy je odkręcić. Uwaga mogą być zastosowane śruby typu gwiazdka, Torx ewentualnie imbus. Usunąć wieko (mogą się wysuwać, podnosić do góry albo połączenie jednej metody z drugą czyli podnieść delikatnie i wysunąć). Po otwarciu sprawdzamy do którego miejsca biegnie przewód zasilania. Może zdarzyć się tak że styk się wypiął z filtra więc delikatnie czyścimy styk/i pamiętając o tym że L – przewód fazowy (zazwyczaj brązowy) a N neutralny (zazwyczaj niebieski) wsuwamy je na miejsce i sprawdzamy czy pralka ruszyła. Często zdarza się również że na końcówce/kach przewodu jest przepalona wsuwka wtedy trzeba ją wymienić wyczyścić piny filtra i zamontować na miejsce, jeżeli nie widać żadnych uszkodzeń zewnętrznych, nie ma opalonego przewodu wtedy miernikiem (multimetrem) sprawdzamy ciągłość przewodu jeżeli któraś żyła jest uszkodzona wymieniamy przewód na nowy https://czesciagd.pl/czesci-zamienne-do-pralek-rozni-producenci/kable/,
Kolejnym powodem dla którego pralka nie działa może być uszkodzony filtr zasilania. Zazwyczaj uszkodzenie filtra wynika z dużych skoków napięcia w sieci lub zwarcia. Najczęściej jest on wtedy przytopiony z boku, jest jakiś wyciek na nim, „osmolone”(okopcone) są miejsca wokół pinów przyłączeniowych. Należy wtedy wymienić filtr przeciwprzepięciowy na nowy np. https://czesciagd.pl/amica-wronki-filtr-przeciwzakloceniowy-8017534-p-206960.html. Jeżeli przewód i filtr jest dobry trzeba sprawdzić przewody wewnętrzne pralki czy jest ciągłość przewodów do wyłącznika lub do płytki sterownika (w starych wersjach pralek jest zastosowany programator mechaniczny). Jeżeli uszkodzony jest wyłącznik trzeba go wymienić przełączniki znajdują się pod tym adresem: https://czesciagd.pl/czesci-zamienne-do-pralek-rozni-producenci/wlaczniki/ jeżeli nie udało Ci się dobrać odpowiedniego zadzwoń z danymi sprzętu a nasi konsultanci z pewnością pomogą.
Trzecią rzeczą mogącą ulec uszkodzeniu jest programator (moduł sterowania, moduł zasilania). Dlaczego się uszkodził? Przyczyn może być wiele – skoki napięcia które filtr nie był w stanie wyłapać zawczasu, burza, uszkodzenie przełącznika, uszkodzenie przewodu, dostanie się wody na moduł lub uszkodzenie procesora. W tym wypadku należy wymienić moduł na nowy – jeżeli pozostałe elementy są sprawne.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *