Nieprzyjemny zapach

Otwierasz pralkę i odór rzuca Cię na kolana – niezbyt dobra perspektywa na pranie w takiej pralce prawda? A co jest przyczyną? Najczęściej są to zabrudzone filtry pralki – znajdują się zazwyczaj w gdzieś u dołu pralki widoczne lub zamaskowane listwą. Przed przystąpieniem do wykręcenia (wyciągnięcia) filtra należy pralkę odłączyć z sieci (wyciągnąć przewód z gniazdka) aby przez przypadek jej nie uruchomić ponieważ, przeważnie jest montowany na silniku pompy (całość to zespół pompy z filtrem taki jak ten: https://czesciagd.pl/boschsiemens-pompa-boschsiemens-wfb-1604wfa-2070-maly-filtr-07030-p-208112.html do pralek firmy Bosch/Siemens). Filtr należy wykręcić uważając wcześniej na to aby resztki wody nie zalały nam łazienki – zazwyczaj jest taki mały wężyk obok filtra który służy właśnie do tego aby tą wodę odprowadzić – czasami do odkręcania używa się specjalnego klucza np. takiego: https://czesciagd.pl/klucz-filtra-pompy-odplywowej-do-pralki-electrolux-1325586012.html firmy Electrolux lub już niedostępny klucz do filtrów pralek firmy Polar: https://czesciagd.pl/ajs-phu-klucz-filtra-pompy-49139-p-208935.html , filtr należy wyjąć wyczyścić, sprawdzić czy nie jest uszkodzony jeżeli jest należy go wymienić na nowy tutaj znajdziesz filtry do pralek: https://czesciagd.pl/czesci-zamienne-pralek-rozni-producenci-pompy-silniki-pomp-pralek-c-4767_4770.html po oczyszczeniu dobrze jest sprawdzić stan uszczelki na filtrze i przesmarować ją odrobiną wazeliny aby nie sparciała, następnie oczyścić uchwyt filtra sprawdzić czy coś się nie dostało do komory wewnątrz. Potem zetrzeć papierem ręcznikowym resztki wazeliny z uszczelki i wkręcić filtr na miejsce. Powodem nieprzyjemnego zapachu w pralce są również resztki detergentu w szufladzie – należy szufladę wyjąć i ją wyczyścić – taką czynność trzeba wykonywać dość regularnie ponieważ środki czystości nie zawsze się rozpuszczą lub woda niedokładnie je wypłucze podczas napełniania pralki.
Kolejną przyczyną jest woda w pralce, w wardze fartucha – zbyt długo stała nieużywana są zatkane filtry, woda w pralce zawsze będzie jest to spowodowane jej budową i sposobem działania nie da się tego wyeliminować – natomiast aby woda nie „zatęchła” należy (jeżeli pralka przez dłuższy czas nie była użytkowana lub nie będzie użytkowana) puścić szybki program aby usunąć starą wodę (tzn. uruchomić pralkę na którykolwiek program, poczekać aż nabierze jakąś ilość wody zatrzymać program, przestawić na wypompowanie – można tą czynność powtórzyć 2 razy), z wargi fartucha najlepiej pozbyć się wody wyciągając ją gąbką, ścierką czy innymi sposobami – tą przypadłość mają niektóre pralki Indesit.
Niemałym znaczeniem jest również osadzanie się kamienia na grzałce, bębnie czy obudowie bębna pralki – należy co jakiś czas użyć środków odkamieniających aby pozbyć się kamienia np.:. https://czesciagd.pl/whirlpool-odkamieniacz-pralek-zmywarek-powerpro-484000008417-p-268410.html. Można również zastosować urządzenie do odkamieniania np.: https://czesciagd.pl/ariston-indesit-magnetyczny-zmiekczacz-wody-calblock-c00089789-p-210033.html.
Zbyt duża ilość prania również powoduje że z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, spowodowane jest to tym że pralka nie jest w stanie wyprać dużej ilości rzeczy i część brudu nadal pozostanie w wodzie po płukaniu co za tym idzie będzie ona powodem nieprzyjemnego zapachu.
Brak czyszczenia pralki jest również częstą przyczyną wydobywającego się odoru z pralki. Czyszczenie pralki należy wykonywać co miesiąc – tak zalecają producenci, natomiast w zupełności wystarcza jak takie czyszczenie wykonamy raz na kwartał lub pół roku. Przeznaczone są do tego specjalne proszki lub płyny – należy jednak pamiętać o tym aby używać chemii zalecanej przez danego producenta lub produktów wysokich jakościowo aby nie uszkodzić urządzenia np. firmy Whirlpool https://czesciagd.pl/whirlpool-tabletki-powerfresh-czyszczenia-pralek-3szt-484000008492-p-268482.html

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *