Cz. IV – Jak wybrać zmywarkę – słowniczek funkcji i rozwiązań

Aby dobrze wybrać zmywarkę warto – przynajmniej częściowo – orientować się do czego służą poszczególne funkcje w zmywarkach. Ponieważ producenci stosują bardzo różne nazwy, określając nimi programy, które w gruncie rzeczy służą temu samemu, postaramy się wskazywać nazwy odpowiednie do konkretnych funkcji. Dobrze jest też po prostu zapoznać się z różnymi możliwościami zmywarek i wtedy zastanawiać się czego tak naprawdę potrzebujemy. Powtórzymy też krótko części informacji, zawartych we wcześniejszych postach.
Programy i funkcje

 • Mycie wstępne/płukanie wstępne – program, który dostępny jest prawie w każdym modelu zmywarki. Jest to jeden z programów podstawowych, szczególnie przydatny kiedy mamy do czynienia z zeschniętymi już zabrudzeniami. Trwa ok. kwadransa i polega na namaczaniu naczyń zimną wodą.
 • Program automatyczny – coraz więcej zmywarek ma programy umożliwiające elastyczne zmywanie naczyń. Dzięki czujnikowi brudu oraz wielkości wsadu zmywarka sama automatycznie ustala parametry zmywania. Jest ważne, że w tym programie nie ma konieczności mycia pełnej zmywarki gdyż zużycie wody czy detergentów będzie dopasowane do wielkości wsadu. U różnych producentów nazywać się może po prostu Auto, AutoFlex, Automatic itp. Warto dodać, że są zmywarki, które mają kilka programów automatycznych, ustalających temperaturę wody w odpowiednich przedziałach.
 • Program normalny/standardowy – do mycia średnio zabrudzonych naczyń, do codziennego zmywania. Trwa od ok. godziny do prawie dwóch i odbywa się w temperaturze 50 lub 65 stopni. Jest to program podstawowy.
 • Program intensywny – odbywa się w temperaturze 70° (u niektórych producentów nawet 75) i jest najdłuższym programem zmywania (nawet dwie godziny). Producenci stosują różne nazwy, które często nawiązują do temperatury wody podczas zmywania np. intensywny 70, mycie intensywne, intensywny, intensywny plus. Dodać trzeba, że pojawiają się urządzenia z programem intensywnym, myjącym w znacznie niższej temperaturze. Jest to intensywny Eco, intensywny Eco 45°. Rezultat jest taki, jak przy myciu w niższej temperaturze.
 • Program szybki – nazywany także skróconym czy ekspresowym, najlepiej sprawdza się przy myciu naczyń świeżych, z niezaschniętym zabrudzeniem, lub lekko zabrudzonych. Trwa ok. pół godziny. Jest to tzw. program dodatkowy. Wersją tego programu jest też Quick&Clean, jest on przystosowany także do mycia naczyń o silniejszych zabrudzeniach.
 • Program energooszczędny – jeden z programów dodatkowych, najczęściej nosi nazwę nawiązującą do ekologii – np. energooszczędny Eco, eko, a także ekonomiczny, Eco 50 itp. Zużywa do mycia mniej energii, odbywa się w niższej temperaturze.
 • Program delikatny – bardzo przydatny program dodatkowy, który pozwala bez obaw zmywać bardzo delikatne szkło – np. kieliszki do wina czy szklanki, literatki. Mycie trwa ok. pół godziny przy temp. Ok. 40-45°. Nazywany też programem szkło, Glass care 45° itp.
 • Program babycare – program dodatkowy, przeznaczony do mycia dziecięcych butelek i akcesoriów.
 • Program Lego – program dodatkowy do mycia delikatnych, drobnych przedmiotów, z którymi np. ma kontakt dziecko.
 • Higiena – program dodatkowy, odbywający się w wysokiej temperaturze. Jego zadaniem jest zniszczenie bakterii i zarazków. Nazywany także programem odkażającym.
 • Program Overnight – jest to specjalny program nocny, o obniżonym poziomie hałasu. Dzięki temu można uruchamiać go na noc – nikogo nie obudzi.
 • Skracanie czasu – funkcja umożliwiająca przyspieszenie procesu zmywania. Rezultat jest tak samo dobry jak pryz myciu w czasie standardowym.
 • Opóźniony start – daje możliwość zaplanowania zmywania, np. kiedy chcemy by naczynia były umyte o odpowiedniej porze by tuż po powrocie z pracy móc wyjąć je czyste i osuszone. Przydatna jest także, kiedy korzystamy z systemu taryfowego rozliczania energii. Nie ma wtedy konieczności czekania na „drugą taryfę” (zaczyna się ok. godz. 1 w nocy). Urządzenie może zacząć pracować nawet z dobowym opóźnieniem.
 • Połowa wsadu – jest to jedna z najpraktyczniejszych funkcji. Pozwala ograniczyć zużycie wody oraz środka myjącego o połowę. Często uruchamiana jest oddzielnym przyciskiem. Może być stosowana z każdym programem, dzięki czemu niezależnie od tego, czy chcemy skorzystać z programu delikatnego czy intensywnego, możemy zużyć mniej wody.
 • Funkcja mycia strefowego – mycie odbywa się po prostu tylko w jednym z koszy

Przydatne rozwiązania funkcjonalno-techniczne i konstrukcyjne

 • Zabezpieczenie przed zalaniem – rozwiązanie, które zabezpiecza przed niespodziewanym wyciekiem wody. Specjalny czujnik we wnętrzu urządzenia sprawdza poziom wody i w razie jej wzrostu do niebezpiecznego poziomu jest ona odpompowywana. Najczęstszym typem takiego zabezpieczenia jest zawór bezpieczeństwa zamontowany w wężu doprowadzającym wodę. W razie jakiegokolwiek wycieku dopływ wody jest blokowany a pompa odsysa wodę z komory urządzenia. Jest to rozwiązanie szczególnie ważne wtedy, kiedy zmywanie naczyń odbywa się np. w nocy lub gdy nikogo nie ma w mieszkaniu i nie jest możliwe kontrolowanie stanu zmywarki – najczęściej to właśnie w takich sytuacjach zalewają nas sąsiedzi „z góry”.
 • Samoczyszczący się filtr – jak wspominaliśmy wcześniej, zmywarka wymaga odpowiednio częstego czyszczenia filtrów – najlepiej co ok. 10-15 cykli zmywania. Część urządzeń jest tak skonstruowana by filtr był obmywany przez odpompowywaną wodę a wszystkie zanieczyszczenia wraz z nią trafiły do odpływu.
 • Strefa intensywna – miejsce we wnętrzu zmywarki, do którego może dotrzeć więcej wody ze zraszaczy. Wystarczy umieścić tam naczynie o silnym zabrudzeniu a zostanie ono dokładnie umyte. Jest to rozwiązanie, które uruchomić można niezależnie od wybranego programu, dlatego nawet jeśli będziemy zmywać tylko lekko zabrudzone naczynia a mamy coś, co wymagać może mycia bardziej intensywnego, możemy wybrać takie rozwiązanie.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – blokada ustawień, która zabezpiecza przed zmianą programu. Rozwiązanie przydatne kiedy w domu są dzieci lubiące bawić się przyciskami. Sterowanie uruchamiane jest przez specjalną kombinację przycisków i nie jest możliwe do przypadkowego wciśnięcia przez dziecko. Rozwiązanie to stosowane jest w modelach z panelem zewnętrznym.
 • Automatyczne wyłączenie – zwracamy uwagę na to banalne wręcz rozwiązanie, gdyż… nie wszystkie zmywarki z automatycznym wyłączaniem tak naprawdę są zupełnie wyłączane. Warto dowiedzieć się w sklepie czy dany model zmywarki po automatycznym wyłączeniu jest całkowicie wyłączony i nie ma żadnego zużycia prądu.
 • Czujnik załadunku – bywa różnie nazywany, w zależności od producenta, np. AquaSensor, SensorControl, aquaSensor itp. Dzięki czujnikom wewnątrz zmywarki urządzenie może zbadać zabrudzenia oraz wielkość załadunku i pod tym kątem dobiera parametry pracy. Już trakcie mycia czujniki kontrolują intensywność zabrudzeń i do niech dopasowują zużycie wody. Pozwala ograniczyć zużycie wody, która zostałaby zużyta przy konkretnym załadunku i programie mycia.
 • Funkcja kontroli dozowania – specjalny system optymalizujący rozpuszczanie się tabletki z detergentami.
 • Automatyczne rozpoznawanie detergentu – w związku z tym, że na rynku pojawiło się już wiele różnych typów detergentów do zmywarki, część modeli ma specjalny system, który sprawdza jaki środek został użyty i dopasowuje do niego proces zmywania.
 • Przyspieszone suszenie – Turbosuszenie, suszenie turbo itp. Przyspiesza proces suszenia naczyń, przez co są one lśniące i bez zacieków. W niektórych zmywarkach (Siemens, Bosch) wykorzystano do suszenia minerał zwany zeolitem, słynący z silnej zdolności do absorbowania wody a przy tym oddający ogromne ilości ciepła przez co wspomaga suszenie i pozwala zaoszczędzić wiele prądu. Dodatkową korzyść widać w następnym cyklu zmywania, kiedy to zeolity pod wpływem wysokiej temperatury oddają wilgoć i wracają do pierwotnego stanu – znów są gotowe do absorbowania wilgoci.


Podsumowanie – jaką zmywarkę wybrać? Z gąszczu przedstawionych wcześniej informacji warto wybrać te najważniejsze. Spróbujmy zatem krótko podsumować na co zwrócić uwagę przy wyborze czy też jeszcze na etapie planowania zakupu.

Po pierwsze: rozsądek. Jest to żelazna zasada każdego zakupu lub planowania go. Jeśli chcemy dobrać urządzenie jak najlepiej do swoich potrzeb, powinniśmy dobrze zastanowić się jaki tryb życia prowadzimy w tej chwili, czy może on ulec zmianie za jakiś czas – np. pojawi się dziecko, będzie mniejsza kuchnia albo kuchnia otwarta na salon. Wybierzmy taką zmywarkę, które spełniać będzie nasz najważniejsze oczekiwania. Ustalmy, które z kwestii takich jak liczba programów pracy, cichość zmywarki, energooszczędność, niskie zużycie wody, pojemność czy cena są dla nas najważniejsze, uszeregujmy je w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych i pod tym kątem dobierajmy modele wchodzące w grę. Wybierzmy model z funkcjami, z których na pewno skorzystamy.

Wolnostojąca czy w zabudowie? Wbrew pozorom nie jest to pytanie, które może spędzać sen z powiek. Większość konsumentów od razu po prostu wie, jaki model chce kupić – zwłaszcza gdy właśnie nosi się z zamiarem zmiany mebli kuchennych lub też projektuje umeblowanie do zupełnie nowej, w zasadzie nieistniejącej jeszcze, kuchni. Nie jest to bardzo trudne także o tyle, że większość modeli u różnych producentów dostępna jest w wersji wolnostojącej jak i w wersji do zabudowy – programy, rozwiązania i parametry po prostu pokrywają się.

Gabaryty. Jest sprawą niemalże oczywistą, że do mniejszej kuchni trzeba wybrać mniejszą zmywarkę – z logicznych powodów. Jeśli jednak zużywamy wiele naczyń, zmywarka o małej pojemności nie wystarczy a kuchnię można zaaranżować tak, by zmieściła się w niej standardowa „sześćdziesiątka”, to warto przemyśleć taką możliwość. Do wyboru są ponadto „czterdziestka piątka” i model „kompaktowy”.

Programy. Częściowo już w pierwszym punkcie nawiązaliśmy do tej kwestii. Programy w zmywarkach dopasowane są do potrzeb, które może mieć konkretny użytkownik. Może to nie znaczy, że ma. Nie kupujmy zmywarki tylko dlatego, że ma program o ciekawej nazwie albo ma specjalne rozwiązanie do mycia dziecięcych akcesoriów, tak „na wszelki wypadek”. Wyobraźmy sobie czego możemy realnie potrzebować. Najtańsze modele zmywarek mają 3-5 programów zmywania – najczęściej są to: normalny, intensywny, eko i namaczanie – oraz opcję połowy załadunku. Są to absolutne podstawy, gdyż wiadomo, że mało kiedy jest tak, że mamy do mycia tylko naczynia bardzo brudne albo lekko zabrudzone. Programy czy rozwiązania umożliwiające mycie naczyń o różnym poziomie zabrudzeń mogą okazać się bardzo przydatne.

Za ile? Nikt nie lubi mieć wrażenia, że przepłacił – zwłaszcza gdy znienacka wpada sąsiadka i opowiada, że kupiła sobie zmywarkę „dokładnie taką jak wasza”, tylko zapłaciła za nią o połowę mniej. Łatwo się zdenerwować. Zastanówmy się jednak czy zmywarka sąsiadki nie jest „tylko trochę głośniejsza, mieści kilka kompletów mniej, zużywa trochę więcej wody i prądu, ma „same najpotrzebniejsze programy” – właśnie na tym polega różnica między sprzętem tańszym, a droższym (pod warunkiem, że oczywiście nie kupujemy tego samego modelu, choć radykalne różnice w sklepach przy dokładnie tej samej zmywarce nie są możliwe). Zastanówmy się nad budżetem i weźmy pod uwagę, że za dodatkowe rozwiązania, cichą pracę itp. Trzeba zapłacić więcej. O ile w jednym z wcześniejszych postów pisaliśmy krytycznie o promowanej wszędzie ekologiczności i oszczędzaniu, że pod tym kątem nie do końca zakup drogiego modelu przekłada się na faktyczną oszczędność, o tyle jeśli chodzi już o parametry tak konkretne jak głośność czy liczba naprawdę potrzebnych programów, to zdecydowanie wiemy, za co płacimy.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *