Czy Twoją lodówkę można jeszcze naprawić?

Twoja lodówka po latach zbuntowała się na dobre i… właśnie, co właściwie jest problemem? Brzęczenie, brak chłodzenia? Zacznij od zdefiniowania awarii, a następnie oszacuj, czy na pewno zakup nowego sprzętu jest dla Ciebie najbardziej opłacalną decyzją. Okazuje się, że nawet samodzielnie lub z pomocą fachowca można łatwo dać drugie życie zepsutej lodówce.

Jeśli naprawiać, to ostrożnie

Pamiętaj, że rezygnując z pomocy fachowca, podejmujesz określone ryzyko. Począwszy od działań diagnostycznych, po dobór i wymianę części – wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Gaz chłodniczy R600a jest skrajnie łatwopalny i wybuchowy, łatwo także porazić się prądem, gdy zapomni się o elementarnych podstawach pracy z urządzeniem podłączonym do sieci. Nie warto narażać zdrowia, a nawet życia, jeśli nie ma się pojęcia o naprawie urządzeń AGD. Dlatego skorzystaj z pomocy fachowca lub zrób wszystko, by zminimalizować ryzyko w trakcie samodzielnych prac nad przywróceniem do życia zepsutej lodówki (ta porada jest zresztą uniwersalna dla wszystkich sprzętów AGD).

Wymiana części

Za każdą awarią lodówki stoi problem z konkretną częścią. Czasami dochodzi do gwałtownego uszkodzenia, innym razem nieprawidłowa eksploatacja miesiącami czy latami w końcu przynosi niepożądane efekty. Niezależnie od przyczyn, liczy się faktyczny stan urządzenia. Lodówka może błyszczeć nienaganną bielą, podczas gdy któraś z części nadaje się już wyłącznie na śmietnik.

Któraś z części, nie sama lodówka – to kluczowa uwaga w tym poradniku.

Możesz bowiem wymienić uszkodzoną część, tym samym ciesząc się dalej działającą prawidłowo lodówką. Tylko od kosztów części zamiennych (i ewentualnego wynagrodzenia dla serwisanta) zależy, czy to opłacalne.

Sklep internetowy jest miejscem, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne zamienniki do samodzielnej naprawy lodówki. Przypisane konkretnym producentom i modelom części są w stanie tchnąć nowe życie w Twój stary sprzęt. Od rodzaju awarii zależy, czy będzie to kompresor, termostat, uszczelka, drzwi, filtr, akumulator, alarm, amortyzator, bezpiecznik termiczny, panel, czujnik, kondensator, moduł, odwadniacz, pokrętło… Jak widzisz, uszkodzenie może dotyczyć wielu elementów skądinąd skomplikowanego urządzenia, jakim jest lodówka, a przecież lista nie jest kompletna. Na szczęście w Internecie skompletujesz wszystko, czego potrzebujesz do skutecznej naprawy.

Rozwiązanie częstych problemów

Nawet jeżeli chłodziarko-zamrażarka zaczyna hałasować lub przestaje utrzymywać temperaturę, nie jest to jeszcze powód, by ją wyrzucać. Jak już zostało wspomniane, być może receptą będzie wymiana pojedynczej części, ewentualnie konkretnego modułu.

Najczęściej spotykane awarie wynikają z:

  • złego ustawienia lodówki względem ściany lub źródła ciepła;
  • awarii amortyzatorów w kompresorze;
  • zbytniego obciążenia lodówki;
  • regularnego wkładania do środka ciepłej żywności;
  • awarii termostatu;
  • zepsucia kompresora;
  • rozszczelnienia drzwi;
  • wypłynięcia czynnika chłodzącego.

Nowa część zamienna może rozwiązać problem. Jeżeli nie wiesz, jak ją prawidłowo zainstalować, skontaktuj się z fachowcem. Serwisant trafniej diagnozuje przyczyny awarii i wie, w jaki sposób rozmontować lodówkę i zainstalować jej nowe elementy. Skorzystaj z niskich cen części przez Internet. Być może jeszcze nie przyszła pora na nową lodówkę. Po co wyrzucać w gruncie rzeczy dobry sprzęt, skoro jego działanie będzie przywrócone po wymianie jednej wadliwej części?

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *