Awaryjne cześci pralki

Dobra pralka wytrzyma latami, ale któż z nas nie miał kiedykolwiek problemu z tym niezbędnym, choć czasami awaryjnym urządzeniem? Samodzielna naprawa pralki rzadko wchodzi w rachubę, zwykle powierzamy ją fachowcowi. Warto jednak wiedzieć, które części psują się najczęściej i w jaki sposób. Czy ich wymiana jest korzystna? Dowiedz się więcej z tego praktycznego artykułu.

Przewód zasilania i inne elektryczne części

Jeśli pralka nie reaguje na komendy, jej kontrolki się nie świecą, w zasadzie nie masz możliwości zrobienia czegokolwiek – wcale nie jest powiedziane, że pralka zepsuła się na amen. Wręcz przeciwnie, być może przyczyna jest dość banalna, czyli problem leży w braku zasilania. Sprawdź, czy po podłączeniu przewodu do innego gniazdka problem z brakiem energii nadal występuje. Jeśli tak, jest duże prawdopodobieństwo, że coś się obluzowało. Część w tym momencie zdecyduje się na wezwanie fachowca, ale osoby, które mają nieco pojęcia na temat odkręcania blatu pralki czy podstaw domowej elektryki, po prostu mogą sprawdzić czy w środku:

  • wypiął się styk;
  • przepaliła się wsuwka.

Usunięcie tych dwóch problemów może oznaczać przywrócenie elektrycznej funkcjonalności pralki. Jeżeli urządzenie nadal nie działa, a awaria ewidentnie wynika z zepsucia przewodu, można kupić zamiennik. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i warto sprawdzić je w Internecie.

Inne elektryczne części, które mogą się potencjalnie zepsuć, ale są do wymiany:

  • włącznik;
  • filtr przeciwzakłóceniowy;
  • programator.

Ewentualna usterka programatora może narazić nas na wyższe koszty, sięgające kilkuset złotych. Co gorsza, przyczyn awarii może być wiele, by wyliczyć przypadkowy kontakt wodą, uszkodzenie procesora, skok napięcia czy efekt wyładowań atmosferycznych.

Odprowadzanie wody

Czasami pralka chodzi, działa, pracuje, ale… nie kończy prania, nie odprowadza wody, wydziela nieprzyjemny zapach. Tu przechodzimy więc do ewentualnych usterek innej natury. Dość prozaicznym, ale spotykanym problemem mogą być uszkodzone, zapchane, zabrudzone lub popękane węże do wody – zarówno doprowadzające ją, jak i odprowadzające. W zależności od średnicy, długości czy marki, koszt nowego węża to kilkadziesiąt lub 100 – 200 złotych. Do tego dochodzą czasem drobiazgi do wymiany, jak korki gumowe, końcówki czy dysze połączeniowe, ale to koszt kilku – kilkunastu złotych, nie obciążający zbytnio naszego portfela.

Jeżeli pralka nie nagrzewa wody do deklarowanego poziomu, być może awarii uległy grzałka lub termostat. Jedną i drugą część można wymienić. Generalnie czujniki są tańsze od elementów grzejących. Pamiętaj, że z biegiem lat i na skutek częstej eksploatacji, w połączeniu z niezbyt dokładną konserwacją i przestrzeganiem wytycznych, coraz łatwiej o uszkodzenie właśnie takich części, jak grzałki czy termostat. Pytanie, ile wyniesie koszt wymiany – nie tylko części, ale i wizyty fachowca.

Kłopot z odpływem wody i pojawianie się przykrych zapachów to zazwyczaj sygnał, że coś niedobrego dzieje się z filtrem, do którego ma się bezpośredni dostęp po zdjęciu zaślepki w dolnej części pralki. Jeżeli filtra nie daje się wykręcić, być może jest on czymś blokowany od środka. Jeżeli jednak wykręcenie nie nastręcza problemu, trzeba się przygotować na wypłynięcie całkiem sporej ilości wody na posadzkę. Wykręcony filtr należy oczyścić z ewentualnych zabrudzeń i zanieczyszczeń pod bieżącą wodą. Jeśli jest pęknięty lub uszkodzony w inny sposób, należy zamówić nowy egzemplarz. Koszt części zamiennej wynosi około kilkudziesięciu złotych w zależności od producenta i modelu pralki.

Pamiętaj o konserwacji

W zależności od częstotliwości użytkowania, a także zawartości mineralnej wody w danej miejscowości, części są narażone na osadzanie kamienia, który z biegiem lat wpływa na funkcjonowanie urządzenia i jakość prania. Najlepiej więc mieć świadomość, czym wyróżnia się miejska woda dostarczana do budynku, a także stosować co jakiś czas środki odkamieniające. Czyszczenie można realizować na przykład raz na kwartał lub pół roku, ale warto inwestować w środki chemiczne wysokiej jakości, by nie zaszkodzić urządzeniu.

Inne części, które ulegają awarii to presostat, hydrostat, moduł, pompa, kieszeń zbiornika… Gdy nie jesteśmy w stanie zlokalizować awarii i ustalić jej przyczyn, najlepiej bez zwłoki skontaktować się z profesjonalnym serwisantem AGD, a w szczególności pralek.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *