Pralka – jak samodzielnie naprawić

Pralki czy lodówki to nie są sprzęty, które każdy Polak potrafi naprawić samodzielnie. To właśnie przy problemach z urządzeniami AGD najczęściej decydujemy się na wezwanie serwisu gwarancyjnego lub fachowca. Tymczasem istnieją usterki – raczej te drobniejsze, które da się wyeliminować samodzielnie, a przynajmniej podjąć taką próbę bez poważniejszych konsekwencji.

Samodzielna naprawa pralki

Po pierwsze: jeżeli masz pralkę na gwarancji, lepiej od razu zadzwoń na infolinię producenta i nie zawracaj sobie głowy, nie ryzykuj naruszenia warunków umowy gwarancyjnej. Po rozmowie z konsultantem możesz co najwyżej usłyszeć o ewentualnych krokach, które należy podjąć, by upewnić się, że usterka jest poważna. Ale jeśli mówimy o konieczności rozkręcania urządzenia czy wymieniania „najtrudniejszych” części, po prostu zostaw to specjalistom. Gdy sprzęt nie jest już objęty gwarancją, nieco śmielej podchodzimy do jego samodzielnej naprawy. Niektóre części da się wymienić samodzielnie i nie wymaga to fachowej wiedzy. No właśnie – z czym dzwonić po serwis, a z czym spróbować sobie poradzić samemu? Oto kilka porad dla osób, które nie chcą samodzielnie wymieniać grzałki czy programatora, ale chcą spróbować zlikwidować bardziej prozaiczne uszkodzenia.

Wymiana drzwiczek

Czasami na skutek przypadkowego (lub celowego…) uderzenia pękają lub urywają się drzwi do pralki. To elementy z tworzywa sztucznego, nie są więc specjalnie wytrzymałe. Ich wymiana nie nastręcza wielu problemów. Wystarczy sprawdzić, jaki model pralki się posiada, a następnie zamówić część wymienną przez Internet. Ich ceny (modele używane) zaczynają się już od kilkudziesięciu górę. Przykręcenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy w większości przypadków, gdy to jedynie kwestia przymocowania do zawiasów.

Wymiana węży

Czasami do pralki nie dochodzi woda lub przeciwnie – z urządzenia wycieka to, co powinno spłynąć do kanalizacji, czyli brudne mydliny. W obu przypadkach to niechybny znak, że coś niedobrego może się dziać z wężami od wody. To części tanie (różnią się średnicą czy długością), a przy tym banalne w obsłudze, wszak wystarczy je przykręcić z odpowiedniej strony i sprawdzić ich szczelność.

Czyszczenie i wymiana filtra

Jedną z bardziej uciążliwych awarii pralki jest problem z odpływem wody. Jeżeli brudna woda zostaje w bębnie, a ubrań nie da się odwirować i w pełni oczyścić, szybko pojawia się problem brzydkiego zapachu, a także stres związany z koniecznością naprawy lub wymiany pralki. Tymczasem receptą na problem może być – ale podkreślmy, że wcale nie musi – wyciągnięcie i oczyszczenie filtra. To ten element, do którego masz dostęp po zdjęciu zaślepki w dolnej części urządzenia. Filtr wystarczy wykręcić (chyba, że jest to niemożliwe, wtedy najprawdopodobniej coś blokuje go od środka, na przykład mała skarpetka, która wydostała się poza bęben). Z każdym kolejnym praniem na tej części zbiera się osad, który warto usunąć pod bieżącą wodą. Jeżeli część jest pęknięta, wystarczy kupić jej zamiennik przez Internet, nie jest to wysoki koszt. Pamiętaj, że wykręcanie filtra skutkuje wypłynięciem dużej ilości wody na posadzkę, więc trzeba się zabezpieczyć rozłożeniem szmat i przygotowaniem mopa.

Awaria zasilania

Gdy pralka w ogóle nie chce się włączyć, nie da się ustawić żadnego programu, nie widać żadnego światełka – najwyraźniej problem leży w zasilaniu, a raczej braku energii. Nie każdy zna się i chce znać na elektryce, ale możesz ostrożnie sprawdzić stan kabla zasilającego (to również część do wymiany relatywnie niskim kosztem). Spróbuj poruszać końcówką kabla wychodzącą z urządzenia, może coś się obluzowało? Możesz także użyć miernika i po rozkręceniu wieka pralki zobaczyć, czy przypadkiem któryś z widocznych elementów nie jest przepalony.

Pamiętaj o kilku zasadach:

  • samodzielna naprawa pralki to wyzwanie dla majsterkowiczów, ale najlepiej wezwać profesjonalnego serwisanta;
  • w okresie gwarancyjnym warto z niego korzystać;
  • części łatwo zamówić przez Internet, z wyjątkiem kilku płacąc zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych;
  • należy uważać na ryzyko popieszczenia przez prąd (i odłączać naprawianą pralkę od instalacji elektrycznej), a także pamiętać o ryzyku zalania posadzki wodą (np. przy wyciąganiu filtra lub węża).
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *