Naprawa pralki – czy wzywać fachowca

To oczywiste, że samodzielna naprawa pralki wydaje się większym wyzwaniem, niż w przypadku wielu innych urządzeń używanych w domu. Z awarią pralki, podobnie jak lodówki, kojarzy nam się konieczność wezwania fachowca lub ostateczna decyzja o kupnie nowego modelu. W jakich sytuacjach opłaca się jeszcze zaufać specjaliście i zapłacić mu za przyjazd oraz serwis? Rozważmy różne scenariusze.

Pralka na gwarancji – korzystaj ile możesz

Zazwyczaj na pralkę otrzymujemy 2 lata gwarancji producenta, ale w sklepach, za dodatkową opłatą, oferuje się takie rozwiązania, jak przedłużony okres gwarancyjny czy specjalne ubezpieczenie. Ważne, aby od razu zorientować się, jaki jest zakres gwarancji czy ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że awaria przydarzyła się z Twojej winy, a w takim układzie gwarancja nie obejmuje naprawy – trzeba za nią dodatkowo zapłacić.

Jeżeli więc posiadamy sprzęt na gwarancji, a jest on zepsuty, w ogóle nie musimy się wahać, jaką decyzję podjąć. Wystarczy sprawdzić, pod jaki numer telefonu zadzwonić, by uzyskać więcej informacji, względnie – umówić się na termin serwisu. Bardziej skomplikowane awarie wymagają powtórnej wizyty fachowca, dowiezienia części, a czasami skutkują nawet wymianą pralki na nowy model. Dzwoniąc na infolinię producenta często będziemy mieli za zadanie opisać dokładnie numer seryjny modelu, a także objawy wskazujące na konieczność przeprowadzania serwisu gwarancyjnego i naprawy.

Co ze starszymi pralkami

Jeżeli Twoja pralka nie jest już objęta ochroną, ma już swój wiek, może być wysłużona – to naturalne, że zaczynasz rozważać zakup modelu. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. Pamiętaj, że nie każda awaria oznacza od razu konieczność wymieniania najdroższych części. Być może wystarczy zakup tańszego podzespołu, a nawet z „robocizną” dla fachowca nie jest to zbyt obciążający koszt. Jeżeli myślisz o zakupie nowej pralki, jest to wydatek co najmniej powyżej 1000 złotych, podczas gdy części i praca fachowca wymagają poświęcenia relatywnie niewielkiej części tej kwoty.

Filtr przeciwzakłóceniowy, amortyzator, czujnik temperatury, blokada drzwi, grzałka to wybrane części zamienne do pralek, za które zapłacisz zaledwie kilkadziesiąt, może nieco powyżej 100 złotych. Dopiero wymiana układu sterującego czy silnika to większy wydatek, który bardziej uzasadnia myśl o zakupie nowego modelu pralki w kontekście opłacalności.

Upewnij się, w czym problem

Zwykle awaria pralki zaskakuje nas w najmniej sprzyjającym momencie. Zawsze jednak warto upewnić się, czy wezwanie fachowca jest konieczne. Gdy woda utrzymuje się w środku pralki, być może problem leży w zapchanym, zabrudzonym filtrze, który po wyłączeniu pralki można bezpiecznie odkręcić i oczyścić, oczywiście będąc przygotowanym na wylanie brudnej i nieprzyjemnie pachnącej wody na kafelki w łazience lub pralni. Z kolei brak poboru wody może być związany nie tyle z awarią urządzenia, co sieci wodociągowej. Pralka się nie nagrzewa? Być może problem leży w awarii grzałki. Sterowanie jest utrudnione lub niemożliwe? To również warto dokładnie opisać fachowcowi. Pamiętaj również, że awarie pralek są spowodowane niewłaściwą eksploatacją i brakiem konserwacji. Zbyt duże obciążenie i wypełnienie bębna czy brak jakiejkolwiek ochrony metalowych części prędzej czy później skutkuje koniecznością wezwania fachowca.

Podsumowując:

  • warto korzystać z okresu gwarancyjnego i zgłaszać ewentualne problemy z pralką, ponieważ w większości przypadków przysługuje nam bezpłatna naprawa ze strony producenta;
  • awaria starszej pralki nie zawsze oznacza konieczność kupna nowego modelu; wiele części zamiennych wyróżnia się niską ceną, co w połączeniu z opłatą za serwis nadal stanowi korzystniejsze, tańsze wyjście z tej sytuacji;
  • część awarii pralek wynika z nieprawidłowej eksploatacji; przed wezwaniem fachowca warto spróbować podstawowych czynności, jak wykręcenie i oczyszczenie filtra u dołu urządzenia, sprawdzenie doprowadzenia i ujścia wody, a także „zresetowanie” urządzenia w przypadku braku odpowiedzi na wybrane komendy.
Rate this post

Jedna odpowiedź do “Naprawa pralki – czy wzywać fachowca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *