Budowa piekarnika – z czego się składa piekarnik

Choć prawie każdy z nich korzysta, mało kto wie, jak są zbudowane. Mowa o piekarnikach, czyli podstawowym sprzęcie AGD w kuchni. Warto poznać konstrukcję przeciętnego urządzenia, na przykład firmy Amica, aby w przyszłości wiedzieć, jak reagować na ewentualne awarie i likwidować je poprzez wymianę odpowiednich części.

Sprzęty potrafią się różnić

Oczywiście nasz mini-poradnik siłą rzeczy upraszcza pewne kwestie. Nie da się bowiem wskazać jednolitego wzoru dla wszystkich piekarników, które można spotkać w polskich domach. Inna jest budowa modeli gazowych niż elektrycznych. Poszczególni producenci prześcigają się w unikatowych funkcjach czy dodatkach. Rozwój technologii jest nieunikniony, dlatego budowa sprzętu sprzed 40, 30, 20 i 10 lat różni się w stosunku do najnowocześniejszych wariantów na rynku.

Nie zmienia to faktu, że wiele wspólnych elementów ulega awariom, a co za tym idzie, wymaga naprawy. Nie do każdego serwisu trzeba od razu wzywać fachowca. Uszczelka do piekarnika Amica, podobnie jak żarówka, drzwi, grzałka, szyba, blacha czy termostat, to części zamienne, które można zamówić w sklepie internetowym czesciagd.pl. To szybka i tania forma zdobycia niezbędnych zamienników bez konieczności wychodzenia z domu.

Poznaj elementy piekarnika charakterystyczne dla modeli Amica Electronic i wielu innych sprzedawanych w Polsce. Przekonaj się, że czasami wystarczy wydać kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na zamiennik, aby szybko i samodzielnie przywrócić funkcjonalnego tego bardzo ważnego sprzętu w każdej kuchni.

Grzałka

Podstawowy element wyposażenia elektrycznych piekarników. Elementy grzejne nazywane potocznie grzałkami przybierają czasem naprawdę niezwykły kształt, co nie zmienia faktu, że działają na dość prostej zasadzie – rozgrzewają się, gdy przepływa przez nie prąd. Specjalne stopy metali są odporne na działanie wysokich temperatur oraz utlenianie, więc grzałka nie powinna się ani stopić, ani zardzewieć.

Termostat

Aby grzałka do piekarnika Amica (lub dowolnego innego producenta) spełniała swoją rolę, a więc nagrzewała wnętrze urządzenia do pożądanej temperatury, potrzebuje kontroli. I za to jest odpowiedzialny termostat, który w zależności od modelu jest mechaniczny lub elektroniczny. Ten element ma za zadanie utrzymywać temperaturę na wskazanym poziomie, co ma kluczowe znaczenie dla powodzenia kuchennych czynności. Każdy, kto specjalizuje się w pieczeniu mięs lub ciast potwierdzi, że nawet delikatnie różnice temperatur mogą mieć wpływ na smak, konsystencję i inne walory przygotowywanego dania.

Inne elementy

W najprostszym rozumieniu piekarnik jest urządzeniem, w którego komorze uzyskuje się i utrzymuje pożądaną temperaturę za sprawą grzałki oraz termostatu. Niezbędne są również takie elementy jak pokrętła (gałki), przewody czy podzespoły elektroniczne. Z uwagi na intensywną eksploatację i wpływ różnych niekorzystnych czynników awarii mogą ulec także inne elementy, z których jest zbudowany piekarnik, by wspomnieć o szybie, uchwycie, uszczelce, drzwiach czy blachach. Praktycznie każda oryginalna część ma swój zamiennik, więc w przypadku zniszczenia pojedynczych podzespołów nie trzeba obawiać się konieczności wymiany całego urządzenia. Piekarniki są produkowane na lata – po prostu czasem trzeba do nich dokupić odpowiednie części zamienne.

2.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *