Najbardziej awaryjne części i elementy lodówki

Jak wiadomo, współczesne lodówki relatywnie często się psują. Nawet inwestycja w drogi sprzęt niekoniecznie oznacza żywotność liczoną w dekadach. Gdy zgłaszamy awarię lodówki, z reguły nie wiemy, z czym jest największym problem. Dlatego w tym tekście opisujemy najczęściej psujące się części.

Termostat

W przypadku lodówki termostat możemy zdefiniować jako „układ sterujący pracą chłodziarki i zamrażarki”. Jest to część, która gwarantuje utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz urządzenia. We współczesnych lodówkach możemy decydować o tym, ile konkretnie stopni ma być w chłodziarce lub zamrażarce. W bardziej standardowych modelach odpowiadają za to pokrętła (wariant mechaniczny), w droższych, nowocześniejszych – sterujemy elektronicznie. Dla jednych elektroniczne ustawianie termostatu będzie praktycznym gadżetem, dla drugich – potencjalnie awaryjną częścią. W standardowych termostatach czasami problem dotyczy połączeń elektrycznych, wystarczy poruszyć kabelkami, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Jeżeli termostat nie działa, prawdopodobnie opłaca się wymienić tę część. Koszt zamiennika mieści się w przedziale ok. 50 – 300 zł.

Kompresor

Jak poznać awarię kompresora? Najczęściej objawia się hałasem przypominającym obijanie się stalowej kulki wewnątrz puszki. To jednak stosunkowo rzadka sytuacja. Nieco częściej występują problemy np. z amortyzatorem kompresora, który wywołuje równie nieprzyjemne brzęczenie. Kompresor może się również niestandardowo szybko zużyć, jeżeli przeciążamy chłodziarkę, wkładając do niej więcej produktów, niż przewiduje producent. Tego urządzenia na dłuższą metę po prostu nie można zapakowywać do granic możliwości. W kompresorach znajdują się specjalne sprężyny i one również mogą ulec zniszczeniu, co objawia się charakterystycznym hałasem. Poszczególne części kompresora (np. bufor czy guma amortyzująca) kosztują zaledwie kilkanaście złotych, ich wymiana nie jest ani skomplikowana, ani droga. Jednak sam kompresor może kosztować kilkaset złotych. Im wyższa cena, tym mniej opłacalna wydaje się wymiana. Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy lodówki nie obejmuje już gwarancja i wszelkie naprawy przeprowadza się na własny koszt. Z „martwym” kompresorem dużo łatwiej o podjęcie decyzji o zakupie nowej chłodziarko-zamrażarki.

Żaluzja

Nowoczesne lodówki – typu NoFrost i SideBySide – zamiast standardowego termostatu wykorzystują pracę części nazywanej żaluzją, którą steruje silnik krokowy. Awaryjnymi elementami w tym komponencie są silnik czy sama powierzchnia żaluzji. Wymiana jest możliwa, części są dostępne przez Internet, jednak to na tyle skomplikowana czynność, że powinien ją przeprowadzić wykwalifikowany serwisant potrafiący odpowiednio rozkręcić urządzenie.

Są również inne przyczyny awarii, objawiających się hałasem czy brakiem chłodzenia:

  • zepsuta uszczelka drzwi;
  • problem z zasilaniem elektrycznym;
  • ujście czynnika chłodniczego.

Gdy lodówka przestaje działać, warto zacząć od zdiagnozowania przyczyny. Sprzęt można oddać na gwarancję lub powierzyć serwisantowi. Części do chłodziarek różnych producentów są dziś łatwo dostępne online. Zwykle nie trzeba od razu przekreślać szans naprawy, nie zawsze będzie ona droga i nieopłacalna. Po co kupować nowe urządzenie, skoro stary sprzęt będzie znów działał prawidłowo, o ile wymieni się jeden czy dwa elementy?

5/5 - (1 vote)

Jedna odpowiedź do “Najbardziej awaryjne części i elementy lodówki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *